with love from Ukraine
IMAGE BY ALEX LUKIANOV

Apel për qytetarët e Federatës Ruse

(Ky është një version i përditësuar, duke përfshirë mobilizimin në Rusi, ka informacione të rëndësishme, ju lutemi lexoni deri në fund)

Ne kryesisht jetojmë dhe punojmë në Ukrainë, dhe pjesa më e madhe e ekipit është në qytetin e Kievit. Më 24 shkurt vendi ynë u sulmua nga Rusia. Është fakt i padiskutueshëm se një akt ushtarak agresioni nga Rusia është kryer kundër një shteti sovran, gjë që bie ndesh me vetë kushtetutën e Rusisë (neni 353). Qytetet paqësore po bombardohen dhe shumë njerëz paqësorë po vriten. Këto fakte nuk mund të kundërshtohen, kjo është ajo që ne shohim dhe dëgjojmë. Kjo luftë nuk është provokuar nga asgjë, nga fillimi deri në fund bazuar në gënjeshtra nga propagandistët dhe zyrtarët e Federatës Ruse. Për çfarë denazifikimi mund të flasim? Shumica e ekipit është rusisht-folës, Andrey Shpagin ka lindur në Mariupol. Dhe ne kurrë nuk kemi hasur në diskriminim apo poshtërim ndaj rusishtfolësve. Gënjeshtra vret. Këtu nuk ka nazistë. Këtu jetojnë njerëz të lirë që e respektojnë dhe e duan njëri-tjetrin pa dallim kombësie apo gjuhe. Në këtë orë rreziku, e gjithë Ukraina është mbledhur, të gjithë mbështesin njëri-tjetrin dhe qeverinë me bindje të sinqertë dhe jo nga frika. Të gjithë jemi kategorikisht kundër çdo ndikimi rus mbi ne, në Rusi është vendosur një regjim diktatorial, liria e fjalës mungon plotësisht, represione të paparë po kryhen kundër disidentëve. Në asnjë rrethanë nuk duam të jetojmë në një shoqëri të tillë.

Kjo është një luftë brutale, kriminale. Duket e pamundur që një luftë pushtuese po zhvillohet në qendër të Evropës në shekullin e 21-të. Por po ndodh pikërisht tani. Ka një bombardim të qyteteve paqësore. Gra, fëmijë, civilë po vdesin. Ushtarët që nuk sulmuan shtetin fqinj po vdesin. Ata bombarduan maternitetin në Mariupol , ku lindi Andrei Shpagin. Të gjithë ata që mbështesin, justifikojnë ose pajtohen në heshtje me veprimet e Rusisë në Ukrainë, marrin pjesë në këto vrasje barbare.

Nuk e dimë se si do të përfundojë kjo luftë. Rusia tani kontrollon një central bërthamor të Ukrainës. Një rrezik i madh është kryerja e operacioneve ushtarake pranë termocentraleve bërthamore. Mund të ketë një fatkeqësi të shkaktuar nga njeriu që do të godasë të gjithë Evropën.

Ju e dini se në Rusi është shpallur mobilizim i pjesshëm. Në fakt duket se askush nuk e di se sa njerëz po merren. Pse shpallet? Nëse humbjet e ushtrisë ruse, të njoftuara nga Sergei Shoigu në mëngjesin e 21 shtatorit, arrijnë në 5937 të vdekur. Natyrisht, kjo është një gënjeshtër. Sipas të dhënave zyrtare të Ukrainës, më 30 shtator 2022, humbjet totale të ushtrisë agresore për sa i përket vetëm të vrarëve arrijnë në 59,080 njerëz. Me sa duket, viktimat janë disa herë më të larta, domethënë humbjet totale me sa duket janë më shumë se 150,000 njerëz. Kjo është një nga arsyet e vërteta të mobilizimit.

Mund të na besoni apo jo, por disi duhet t'i shpjegoni vetes pse filloi mobilizimi. Pse trupat ruse u larguan nga territori i rajoneve të Kievit, Chernihiv, Sumy dhe Poltava, dhe ata pothuajse ishin zhdukur në rajonet e Kharkiv dhe Mykolaiv? Pse po ndodh e gjithë kjo? Këtu është një hartë e luftimeve.

Dërgesat e armëve të drejtuara me saktësi në Ukrainë janë rritur vetëm: HIMARS dhe predha 155 mm M982 Excalibur të drejtuara me saktësi. Jo shumë kohë më parë, Ukraina bleu akses në satelitin ICEYE, i cili përdor teknologjinë e radarit me hapje sintetike (SAR) dhe sheh pajisjet në të gjitha kushtet e motit. Të dhënat nga ky satelit filluan të përdoren mjaft kohët e fundit. Gjatë dy ditëve të para të punës, trupat ruse humbën më shumë automjete të blinduara sesa shuma e të gjithë projektit. Përveç kësaj, Ukrainës pajiset me inteligjencë nga vendet e NATO-s me satelitët e tyre.

Kështu, numri i viktimave dhe shkalla e rritjes së tyre vetëm do të rritet. Sipas statistikave të këtij konflikti, shkak i 95-97% të humbjeve janë copëzat e artilerisë dhe jo plagët e plumbave. Shumë objektiva do të shkatërrohen përpara se të afrohen në vijën e parë. Kjo është lufta e shekullit të 21-të.

Ju ose miqtë tuaj mund të plotësoni personalisht numrin e viktimave nëse vijnë për të luftuar në Ukrainë.

Shikoni këtë video të rusit Maxim Katz se si të shmangni mobilizimin . Nëse ju është dhënë një thirrje, thjesht mos shkoni në zyrën e regjistrimit ushtarak - kjo është vetëm përgjegjësi administrative. Përgjegjësia penale vjen pasi ju është caktuar statusi i ushtarakut në zyrën e regjistrimit dhe regjistrimit ushtarak. Lexoni më shumë këtu .

Ndoshta ju ose miqtë tuaj do ta gjeni të dobishëm këtë dokument: Si të dorëzoheni: një udhëzues hap pas hapi për rusët dhe ukrainasit e mobilizuar me forcë.

Ai përshkruan jo vetëm se si të dorëzoheni, por edhe si t'i shmangeni mobilizimit.

Kujdes! Për ushtarakët e Federatës Ruse që duan të dorëzohen, ekziston një linjë telefonike gjatë gjithë kohës e Shtabit të Koordinimit për trajtimin e të burgosurve të luftës. Vetë ushtarakët, si dhe të afërmit e tyre, mund të aplikojnë - +38 066 580 34 98 dhe +38 093 119 29 84 (gjatë gjithë kohës). Informacioni është gjithashtu i disponueshëm në robotin e bisedës Telegram "Dua të jetoj" .

Ukraina është në përputhje me Konventën e Gjenevës për Trajtimin e të Burgosurve të Luftës (nëse nuk do të ishte kështu, Perëndimi nuk do të ofronte një vëllim të tillë ndihme ushtarake).

Ne ju bëjmë thirrje: me çdo kusht, përmbahuni nga mobilizimi dhe dekurajoni të njohurit tuaj (edhe burgu është më i mirë se vdekja ose paaftësia e rëndë).

Nëse jeni ende në territorin e Ukrainës, është më mirë të dorëzoheni.

Sigurisht, ne nuk do të shesim 3DCoat në Federatën Ruse deri në fund të luftës dhe zgjidhjes së situatës, siç bën e gjithë bota e qytetëruar. Ne nuk fajësojmë apo gjykojmë të gjithë popullin rus. Ne thjesht nuk duam që softueri ynë të përdoret për të fituar para dhe më pas përmes taksave në Rusi për të financuar vrasjen e njerëzve tanë dhe ndoshta vrasjen e neve. Por ne u bëjmë thirrje atyre që duan ta bëjnë këtë që të merren me ndershmëri me këtë luftë. Mos i besoni mediave propagandistike, kërkoni informacione të vërteta. Më poshtë është një listë e burimeve që ne ju ofrojmë për referencë. Kontrolloni gjithçka që lexoni ose dëgjoni! Gënjeshtra vret po aq sa armët! Tregojuni të vërtetën fqinjëve apo miqve tuaj, në fund tregojini kolegëve tuaj këtë faqe.

Lidhjet:

Përgjimet telefonike të shërbimit të sigurisë të Ukrainës

Orkestra Kalush - Stefania

Юрий Шевчук, Дмитрий Емельянов — Родина, вернись домой

Konferenca për shtyp e pilotëve rusë, njohja e bombardimeve të qyteteve paqësore

https://www.youtube.com/watch?v=cfW2AcF1a7s

Anton Ptushkin - Ku kam qenë këto 8 vjet.

https://www.youtube.com/watch?v=0-UtZ2F1UBE

Maksim Kats

https://www.youtube.com/channel/UCUGfDbfRIx51kJGGHIFo8Rw

sinqerisht,

Menaxhimi i derrave

zbritjet e porosive të vëllimit në

shtuar në karrocë
shikoni karrocën arka
false
plotësoni një nga fushat
ose
Mund ta përmirësoni në versionin 2021 tani! Ne do të shtojmë çelësin e ri të licencës 2021 në llogarinë tuaj. Seriali juaj V4 do të qëndrojë aktiv deri më 14.07.2022.
zgjidhni një opsion
Zgjidhni licencën(at) për ta përmirësuar.
Zgjidhni të paktën një licencë!
Teksti që ka nevojë për korrigjim
 
 
Nëse keni gjetur një gabim në tekst, ju lutemi zgjidhni atë dhe shtypni Ctrl+Enter për të na raportuar!
Përmirëso opsionin e bllokuar nga nyja në lundrues i disponueshëm për licencat e mëposhtme:
Zgjidhni licencën(at) për ta përmirësuar.
Zgjidhni të paktën një licencë!

Faqja jonë e internetit përdor cookies

Ne përdorim gjithashtu shërbimin Google Analytics dhe teknologjinë Facebook Pixel për të ditur se si funksionojnë strategjitë tona të marketingut dhe kanalet e shitjeve.