Otázky a odpovědi

3DCoat se nespustí

Možné důvody:
1) Video ovladače nejsou nainstalovány. Ujistěte se, že jste nainstalovali ovladače videa.
2) Disk Google/SkyDrive/OneDrive připojený k celé složce Dokumenty.
3) Nedostatek práv pro přístup k Dokumentům. Zkuste spustit jako správce.
4) Došlo ke konfliktu s antivirem. Zkuste to vypnout.
5) Nedávno jste změnili něco týkající se ovladačů tabletu. Zkuste se vrátit.
6) Data poškozená ve složce Dokumenty v důsledku selhání/modré obrazovky. Zkuste smazat soubory “Tento počítač -> Dokumenty/ 3DCoat/UserPrefs/Preferences/Options***xml”
7) Pokud (6) nepomůže, přejmenujte celou složku „This PC &gt Documents/ 3DCoat/“ na jakýkoli jiný název. Budou tam všechny vaše staré soubory, takže to bude vaše záloha. “3DCoat” vytvoří novou složku “3DCoat”.
8) Možná máte problémy s integritou HDD. Vyplatí se spustit kontrolu disku na chyby. Možná jste tvrdě restartovali a souborový systém má chyby.

POZNÁMKA: Opakování spouštěcí zprávy „Závažná chyba / nedostatek paměti“ může být způsobeno poškozenými daty. Proveďte krok (7) výše. Poté ručně zkopírujte svá aktiva ze staré uživatelské složky do nové. Všimněte si, který soubor způsobuje problém. Může to být nějaká textura s poškozeným záhlavím.


Co když 3DCoat havaruje?

Pokud se 3DCoat zhroutí, ve většině případů se objeví požadavek na zaslání automatického hlášení o chybě. Obsahuje informace, které nám pomáhají porozumět tomu, co se stalo před havárií. Neobsahuje textury ani scénu samotnou. Celý text zprávy je uveden v okně prohlížeče, v případě potřeby si jej můžete prohlédnout. Je velmi důležité odeslat automatické hlášení o chybě, pokud se objeví. Velmi to pomáhá zlepšit stabilitu. Pokud tak učiníte, podobný pád bude opraven v jednom z příštích sestavení. Je dobré říci o okolnostech havárie, ale není to povinné.


Co když nemohu otevřít scénu?

Může se to stát, pokud se počítač během ukládání restartuje. 3DCoat ukládá scény okamžitě, ale proces ukládání nějakou dobu trvá, i když to vypadá, že je dokončen, a může trvat až 10-30 sekund, i když můžete pokračovat v práci s 3DCoat. Takže okamžitý restart může zničit scénu. Dalším důvodem je, že na pevném disku mohou být nějaké chyby. Zkontrolujte prosím svůj disk a vyhněte se tvrdým restartům. Doporučujeme automatické ukládání (předvolby vzhledu) každých 5-10 minut, aby nedošlo ke ztrátě dat.


– Chci upgradovat svou grafickou kartu, abych urychlil 3DCoat. Co si mám vybrat? Lepší jsou karty nVidia nebo AMD. Není důvod používat více GPU karet alespoň pro 3DCoat.

Video RAM je také důležitá, protože určuje maximální velikost textury, kterou lze v 3DCoat upravovat. Každý pixel vyžaduje 8 bajtů, takže můžete snadno vypočítat maximální velikost textury, která se vejde do paměti. Doporučujeme zakoupit karty se 4 GB RAM nebo více.


Vydání Windows je pro 64bitové Windows. 32bitová okna již nejsou podporována.


– Někdy je malování pomalé. Jak se tomu vyhnout?
Painting přes méně velkých ploch bude mnohem pomalejší než přes rozdělené plochy. Snažte se vyhnout příliš velkým obličejům v UV prostoru. Rozdělte tváře, které jsou příliš velké, kdykoli je to možné.


– Musím odinstalovat 3DCoat pokaždé, když instaluji nový upgrade?
Ne, můžete nainstalovat aktualizace a přepsat instalaci, dokud se nezmění hlavní číslo verze.


– Nemohu se zaregistrovat – pokaždé, když zadám sériové číslo a stisknu Registrovat, 3DCoat se restartuje a znovu požádá o sériové číslo. Jak opustím smyčku?
Zkuste následující kroky:

  • zkontrolujte, zda jste zkopírovali sériové číslo správně, možná jste vybrali znaky navíc nebo nějaké vynechali.
  • pokud používáte Win10, ujistěte se, že používáte 3DCoat jako správce.
  • pokud problém přetrvává i po vyzkoušení těchto tipů, zkuste ručně smazat soubor License.dat z instalační složky 3DCoat .

— – Je příliš mnoho „nápověd“, které mi překážejí. Existuje způsob, jak je skrýt?
Pokud s 3DCoat teprve začínáte, doporučuje se nechat tipy povolené. Systém „nápověd“ je velmi užitečný při učení, jak funkce fungují. Jakmile se s programem seznámíte, můžete „nápovědy“ kdykoli skrýt – stačí přejít do nabídky Úpravy→Předvolby→Zobrazit rady a zrušit zaškrtnutí políčka. Rady pro velké dno můžete zapnout nebo vypnout samostatně pomocí „Zobrazit velké rady na spodním panelu“.


– Používám Windows 64bit a 3DCoat nerespektuje tlak mého pera Wacom. Co bych měl dělat?
3DCoat funguje dobře s 64bitovými ovladači 6.08-4 z této stránky: http://www.wacom.com/downloads/drivers.php


– Mohu pohybovat/otáčet/měřit objekty, ale ne kameru?
Ano můžeš. V „Sculpt mode“ na panelu nástrojů vyberte příkaz „Select/Move“, zde můžete vybrat objekt, který chcete přesunout/otočit/zmenšit.


– Jak upravit bod otáčení?
V 3DCoat je střed otáčení dynamický, aktuální bod výběru (kam ukazuje kurzor na model) je ve výchozím nastavení střed. Pivot můžete nastavit ručně pomocí klávesy F. Podívejte se také do nabídky Fotoaparát a vyberte nejlepší režim otáčení.


– Jaký je rozdíl ve standardech normálních map mezi 3ds Max a Maya?
Zelený kanál je obrácený. Standardy normálních map můžete vybrat v nabídce Zobrazit→Možnosti.


– Verze 2021+: Kdy DX a kdy GL?
Počínaje 3DCoat 2021 je podporován pouze grafický režim GL.


– Verze 2022 má pouze jeden grafický režim: GL (OpenGL).
Nyní použijte akceleraci OpenGL, můžete si všimnout v nabídce Geometry Podpora Cuda již není k dispozici, byla ukončena především proto, že vyžadovala použití karty Nvidia.
Výhradně openGL na druhé straně je agnostické pro grafické karty: můžete použít jak karty AMD, tak Nvidia, abyste mohli využít této nové akcelerace GPU.


– Jaký je rozdíl mezi „Depth“ a „Sculpt mode“?
V 3DCoat existují dva typy sochařství. Jedním je sochařství založené na obrázcích a další je sochařství založené na síti. „Hloubka“ je tvarování založené na obrázcích, v tomto režimu kreslíte hloubku a ve skutečnosti vytváříte vektorové posunutí, normal map a posunutí se generují „za běhu“, pokud chcete získat normal map, stačí uložit není třeba dlouho čekat na pečení, protože normal map se generuje v reálném čase.
Když vstoupíte do „režimu Sculpt“, vstoupíte do modelování založeného na síti. V tomto režimu vyřezávání skutečně měníte polohy vrcholů sítě. V tomto režimu, pokud chcete získat správnou normal map, můžete použít Textures→Texture Baking Tool.


– K čemu slouží malba Cavity?
Malování dutin (v závislosti na dutině) umožňuje malovat ve štěrbinách povrchu bez ovlivnění zbytku plochy a naopak.


– Kreslení klávesou Shift.
Rozdílné pořadí kláves SHIFT a LMB (levé tlačítko myši) bude mít za následek různé efekty. Pokud nejprve stisknete (a podržíte) SHIFT a poté kreslíte pomocí LMB, povrch bude vyhlazený. Ale pokud nejprve stisknete (a podržíte) LMB, poté stisknete SHIFT a budete kreslit, získáte velmi rovnou čáru, jako ve Photoshop.
– Vytvářejte hladké textury pomocí 3DCoat.
Nyní je snadné používat 3DCoat k vytváření bezešvých textur a malování nerovností. Stačí přejít do nabídky Soubor → Import → Obrazová rovina, možná budete chtít použít také nástroj Textury → Odsazení. Více si o tom můžete přečíst na stránce.

Další vylepšení a funkce

Volně tvarovaná primitiva a nástroje pro pozice nyní podporují vícenásobný výběr a nový gizmo (pokud je vybráno více prvků).

Všechny retopo nástroje budou podporovat aktualizaci symetrie v reálném čase. Pokud něco změníte na jedné straně stávající symetrie – bude to provedeno na druhé straně. Vypněte „Retopo -Show mirrored“, abyste jasně viděli, jak se to děje. Je velmi důležité, pokud chcete aktualizovat stávající síťovinu bez porušení UV sady.

PLY export/ import s barvou vrcholu. Dobré pro barevné skenery a pro export do xNormal. Je to nejrychlejší způsob, jak vytvořit síť kompatibilní s xNormal.

Soubory OBJ s barvou vrcholu jsou také kompatibilní s xNormal.

Nástroj Logo nyní funguje jako „Import obrázek jako síť“ z nabídky „Soubor“. Tato nová funkce umožňuje použití jak barevných obrázků, tak obrázků ve stupních šedi, nejprve jako šablonu nebo masku k promítání vytvořením extrudované polygonální sítě o uživatelsky definované tloušťce a za druhé k mapování odpovídajícího barevného obrázku a hrbolatého obrázku nahoře a dole. plochy vysunutého síťového objektu.

Nyní, když import model s texturou pro malování vrcholů/barva z importované textury, bude promítnuta na vrcholy importované sítě.

Nástroj Pose pracuje se všemi svazky s kořenovými podřízenými svazky. Dříve bylo možné vybrat pouze jeden kořen. Schopnost vybrat několik řídicích bodů v režimu FreeForm. Nyní může uživatel pohybovat pouze věcičkou v režimu vícenásobného výběru ve volné formě. Posun Baking byl výrazně vylepšen.

Nástroj pro měření voxelů dostal několik nových funkcí, nyní bude měřit délku křivek, lasa a obvodu řezu.

Přesnost barev je zachována při přechodu mezi běžnými režimy voxel a Surface.

Malování dutin ve voxlech bylo výrazně vylepšeno
– Všechny booleovské operace (i mezi svazky) zachovají barvu vrcholu. Převzorkování nyní zachová barvu téměř ve všech případech. Toho je dosaženo opětovným promítnutím barvy.

FBX Import/ Export je podporován s barvou vrcholu. Malování mapy vah vrcholů lze exportovat jako scénu .lwo . K tomu lze použít jakoukoli vrstvu. Můžete si vybrat mezi mapping 0..1 nebo 1..1.

Připojení Photoshop podporuje přímé Painting voxelů.

Nyní importované a exportované modely .obj a .lwo podporují barvy vertexů.

Konzistentně velká symetrická rovina.

Exportované modely .obj jsou nyní kompatibilní se Zbrush.

Přímé lakování na povrchové modely: Podporována je jak difúzní barva, tak intenzita lesku. Stačí se přepnout do Paint Room a začít používat nástroje pro malování barvami. Tato funkce je ve výchozím nastavení „zapnuta“.
Pokud potřebujete použít běžné metody malování (Per-Pixel, Micro-Vertex, atd.), zrušte zaškrtnutí políčka „Zobrazit/Zobrazit voxely v místnosti pro malování“.