Sorular

3DCoat başlamıyor

Olası nedenler:
1) Video sürücüleri kurulu değil. Video sürücülerini kurduğunuzdan emin olun.
2) Belgeler klasörünün tamamına eklenmiş GoogleDrive/SkyDrive/OneDrive.
3) Belgelere erişim için yeterli hak yok. Yönetici olarak çalıştırmayı deneyin.
4) Antivirüs ile çakışma var. Devre dışı bırakmayı deneyin.
5) Son zamanlarda Tablet sürücüleriyle ilgili bir şeyi değiştirdiniz. Geri dönmeyi dene.
6) Kilitlenme/mavi ekran nedeniyle Belgeler klasöründeki veriler bozuldu. “Bu PC -> Documents/ 3DCoat/UserPrefs/Preferences/Options**xml” dosyalarını silmeyi deneyin
7) Eğer (6) yardımcı olmazsa, “This PC &gt Documents/ 3DCoat/” klasörünün tamamını başka bir adla yeniden adlandırın. Tüm eski dosyalarınız orada olacak, yani yedeğiniz olacak. “3DCoat” yeni bir “3DCoat” klasörü oluşturacaktır.
8) Muhtemelen HDD bütünlüğü ile ilgili sorunlarınız var. Hatalar için bir disk taraması yapmaya değer. Muhtemelen yeniden başlattınız ve dosya sisteminde hatalar var.

NOT: “Önemli Hata / Yetersiz Bellek” başlatma mesajının tekrarlanmasının nedeni bozuk veriler olabilir. Yukarıdaki adım (7)’yi yapın. Ardından, varlıklarınızı eski kullanıcı klasöründen yenisine manuel olarak kopyalayın. Hangi dosyanın soruna neden olduğunu not edin. Hasarlı bir başlığa sahip bir doku olabilir.


Ya 3DCoat çökerse?

3DCoat çökerse, çoğu durumda otomatik hata raporu gönderme isteği görünür. Kazadan önce ne olduğunu anlamamıza yardımcı olan bilgiler içerir. Dokuları veya sahnenin kendisini içermez. Raporun tüm metni tarayıcı penceresinde listelenir, gerekirse inceleyebilirsiniz. Görünürse otomatik bir hata raporu göndermek çok önemlidir. Stabiliteyi geliştirmeye büyük ölçüde yardımcı olur. Bunu yaparsanız, sonraki yapılardan birinde benzer bir kilitlenme düzeltilecektir. Kazanın koşullarını anlatmak iyi bir fikirdir, ancak zorunlu değildir.


Ya sahnemi açamazsam?

Kaydetme sırasında PC yeniden başlatılırsa olabilir. 3DCoat sahneleri anında kaydeder, ancak kaydetme işlemi bitmiş gibi görünse de biraz zaman alır ve 3DCoat ile çalışmaya devam etseniz bile 10-30 saniye kadar sürebilir. Bu nedenle, ani bir yeniden başlatma sahneyi mahvedebilir. Diğer bir sebep ise hard diskte bazı hatalar olabilir. Lütfen diskinizi kontrol edin ve sert yeniden başlatmalardan kaçının. Veri kaybını önlemek için her 5-10 dakikada bir otomatik kaydetmeyi (tercihlere bakma) öneririz.


– 3DCoat hızlandırmak için video kartımı yükseltmek istiyorum. Ne seçmeliyim? nVidia veya AMD kartları daha iyidir. En azından 3DCoat için birden fazla GPU kartı kullanmanın bir anlamı yok.

Video RAM de önemlidir çünkü 3DCoat düzenlenebilecek maksimum doku boyutunu belirler. Her piksel 8 bayt gerektirir, böylece belleğe sığabilecek maksimum doku boyutunu kolayca hesaplayabilirsiniz. 4 GB veya daha fazla RAM’e sahip kartlar almanızı öneririz.


Windows sürümü 64 bit Windows içindir. 32 bit pencereler artık desteklenmemektedir.


– Bazen boyama yavaşlar. Nasıl önlenir?
Daha az büyük yüzü Painting , bölünmüş yüzleri boyamaktan çok daha yavaş olacaktır. UV alanında çok büyük yüzlerden kaçınmaya çalışın. Mümkün olduğunda çok büyük olan yüzleri bölün.


– Her yeni yükseltme kurduğumda 3DCoat kaldırmam gerekir mi?
Hayır, ana sürüm numarası değişene kadar güncellemeleri yükleyebilir ve yüklemenin üzerine yazabilirsiniz.


– Kayıt olamıyorum – seri numarasını girip Kaydet’e her bastığımda, 3DCoat yeniden başlatılıyor ve tekrar seri numarasını soruyor. Döngüden nasıl çıkarım?
Aşağıdaki adımları deneyin:

  • seri numarasını doğru kopyalayıp kopyalamadığınızı kontrol edin, belki fazladan karakterler seçtiniz veya bazılarını kaçırdınız.
  • Win10 kullanıyorsanız 3DCoat yönetici olarak çalıştırdığınızdan emin olun.
  • Bu ipuçlarını denedikten sonra sorun devam ederse, License.dat dosyasını 3DCoat kurulum klasöründen manuel olarak silmeyi deneyin.

—- – Yoluma çıkan çok fazla “ipucu” var. Onları saklamanın bir yolu var mı?
3DCoat yeniyseniz, ipuçlarını etkin bırakmanız önerilir. “İpucu” sistemi, özelliklerin nasıl çalıştığını öğrenmede çok yardımcı olur. Programa aşina olduğunuzda, “ipuçlarını” istediğiniz zaman gizleyebilirsiniz – sadece Düzenle → Tercihler → İpuçları göster menüsüne gidin ve onay kutusunun işaretini kaldırın. “Alt panelde büyük ipuçlarını göster” seçeneğini kullanarak büyük alt ipuçlarını ayrı ayrı açıp kapatabilirsiniz.


– Windows 64bit kullanıyorum ve 3DCoat, Wacom kalem baskıma uymuyor. Ne yapmalıyım?
3DCoat, bu sayfadan 64-bit sürücüler 6.08-4 ile iyi çalışır: http://www.wacom.com/downloads/drivers.php


– Kamerayı değil de nesneleri hareket ettirebilir/döndürebilir/ölçeklendirebilir miyim?
Evet yapabilirsin. Araçlar panelinin “Şekillendirme modunda”, “Seç/Taşı” komutunu seçin, burada taşımak/döndürmek/ölçeklemek istediğiniz nesneyi seçebilirsiniz.


– Pivot noktası nasıl ayarlanır?
3DCoat pivot merkezi dinamiktir, geçerli seçim noktası (imlecinizin model üzerinde işaret ettiği yer) varsayılan olarak pivottur. Pivotu F tuşunu kullanarak manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, en iyi pivot modunu seçmek için Kamera menüsüne bakın.


– 3ds Max ve Maya arasındaki normal harita standartları farkı nedir?
Yeşil kanal tersine çevrilir. Görünüm → Seçenekler menüsünden normal harita standartlarını seçebilirsiniz.


– Sürüm 2021+: Ne Zaman DX ve Ne Zaman GL?
3DCoat 2021’den itibaren yalnızca GL Grafik Modu desteklenmektedir.


– Sürüm 2022 yalnızca bir Grafik Moduna sahiptir: GL (OpenGL).
Şimdi OpenGL hızlandırmasını kullanın, Geometri Menüsünde Cuda desteğinin artık mevcut bir seçenek olmadığını fark edebilirsiniz, esas olarak bir Nvidia kartının kullanılmasını gerektirdiği için kullanımdan kaldırılmıştır.
OpenGL ise grafik kartından bağımsızdır: Bu yeni GPU hızlandırmasından yararlanmak için hem AMD hem de Nvidia kartlarını kullanabilirsiniz.


– “Derinlik” ve “Şekillendirme modu” arasındaki fark nedir?
3DCoat iki tür şekillendirme vardır. Biri görüntü tabanlı heykel, diğeri ise ağ tabanlı heykel. “Derinlik” görüntü tabanlı heykeltır, bu modda derinliği çizersiniz ve aslında vektör yer değiştirmesi yaratırsınız, normal map ve yer değiştirme “anında” oluşturulur, normal map almak istiyorsanız, sadece kaydedin normal map gerçek zamanlı olarak oluşturulduğundan, pişirme için uzun süre beklemeye gerek yoktur.
“Şekillendirme modu”na girdiğinizde, ağ tabanlı biçimlendirmeye girersiniz. Şekillendirme yaptığınız bu modda, ağın köşe konumlarını gerçekten değiştiriyorsunuz. Bu modda, doğru bir normal map elde etmek istiyorsanız, Dokular → Doku Baking Aracını kullanabilirsiniz.


– Boşluk tablosunun kullanımı nedir?
Boşluk boyama (Boşluğa bağlıdır), alanın geri kalanını etkilemeden yüzeydeki çatlakları boyamanıza olanak tanır ve bunun tersi de geçerlidir.


– Shift tuşu ile çizim.
SHIFT tuşunun ve LMB’nin (farenin sol düğmesi) farklı sıraları, farklı efektlerle sonuçlanacaktır. Önce SHIFT’e basar (ve basılı tutarsanız) ve ardından LMB ile çizerseniz, yüzeyi pürüzsüzleştireceksiniz. Ancak önce LMB’ye (ve basılı tutar), ardından SHIFT’e basar ve çizerseniz, tıpkı Photoshop gibi çok düz bir çizgi elde edersiniz.
– 3DCoat kullanarak kesintisiz dokular oluşturun.
Kusursuz dokular ve boya tümsekleri oluşturmak için 3DCoat kullanmak artık çok kolay. Sadece Dosya → Import → Görüntü Düzlemi menüsüne gidin, Dokular → Ofset aracını da kullanmak isteyebilirsiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi sayfada okuyabilirsiniz.

Diğer İyileştirmeler ve İşlevler

Serbest biçimli ilkel öğeler ve poz araçları artık çoklu seçimi ve yeni bir gizmo’yu (birden çok öğe seçiliyse) destekliyor.

Tüm retopo araçları, gerçek zamanlı simetri güncellemesini destekleyecektir. Mevcut simetrinin bir tarafında bir şeyi değiştirirseniz, diğer tarafta yapılacaktır. Nasıl olduğunu net bir şekilde görmek için “Retopo -Yansıtılmış göster”i kapatın. UV setini bozmadan mevcut mesh’i güncellemek istiyorsanız çok önemlidir.

Köşe rengi ile PLY export/ import . Renkli tarayıcılar ve xNormal’e dışa aktarma için uygundur. xNormal uyumlu bir ağ oluşturmanın en hızlı yoludur.

Köşe rengine sahip OBJ dosyaları da xNormal ile uyumludur.

Logo aracı artık “Dosya” menüsünden “Görüntüyü kafes olarak Import ” gibi çalışıyor. Bu yeni işlev, hem renkli hem de gri tonlamalı görüntülerin, önce kullanıcı tanımlı bir kalınlığa sahip ekstrüde çokgen bir ağ oluşturarak yansıtmak için bir şablon veya maske olarak ve ikinci olarak karşılık gelen bir renkli görüntüyü ve üstte ve altta bir çarpma görüntüsünü eşlemek için kullanılmasına olanak tanır. ekstrüde ağ nesnesinin yüzleri.

Şimdi, köşe için dokulu bir model import , içe aktarılan dokudan boyama/renk içe aktarılan ağın köşelerine yansıtılacaktır.

Pose aracı, köklü alt ciltlere sahip tüm ciltlerde çalışır. Önceden yalnızca bir kök seçilebilirdi. FreeForm modunda birkaç kontrol noktası seçme yeteneği. Artık kullanıcı, serbest biçimli çoklu seçim modunda yalnızca gizmoyu hareket ettirebilir. Baking yer değiştirmesi büyük ölçüde iyileştirildi.

Voksel ölçüm aracına birkaç yeni işlev verildi, şimdi eğrilerin uzunluğunu, kementi ve bölümün çevresini ölçecek.

Normal voksel ve Yüzey modları arasında geçiş yaparken renk doğruluğu korunur.

Voksellerdeki boşluk boyaması büyük ölçüde iyileştirildi
– Tüm mantıksal işlemler (birimler arasında bile) köşe rengini koruyacaktır. Yeniden örnekleme artık neredeyse tüm durumlarda rengi koruyacaktır. Bu, rengi yeniden yansıtarak gerçekleştirilir.

FBX Import/ Export köşe rengi ile desteklenir. Vertex ağırlık haritası resmi, bir .lwo sahnesi olarak dışa aktarılabilir. Bunun için herhangi bir katman kullanılabilir. 0..1 veya 1..1 mapping arasında seçim yapabilirsiniz.

Photoshop bağlantısı, voksellerin Doğrudan Painting destekler.

Artık hem içe aktarılan hem de dışa aktarılan .obj ve .lwo modelleri köşe renklerini destekliyor.

Tutarlı boyutta simetri düzlemi.

Dışa aktarılan .obj modelleri artık Zbrush ile uyumludur.

Yüzey modelleri üzerinde doğrudan boyama: Hem dağınık renk hem de parlaklık yoğunluğu desteklenir. Sadece Boya Odasına geçin ve renkli boyama araçlarını kullanmaya başlayın. Bu işlev varsayılan olarak “açık” durumdadır.
Normal boyama yöntemlerini (Per-Pixel, Micro-Vertex, vb.) kullanmanız gerekiyorsa, “Boya odasında vokselleri Görüntüle/Göster” seçimini kaldırın.