A 3DCoat nagyon intuitív és átfogó kezelőszervekkel és billentyűparancsokkal rendelkezik, amelyek segítik a munkaterület és a 3D jelenetek kezelését.
Megpróbáltuk integrálni a legelterjedtebb 3D-s alkalmazásokban használt legáltalánosabb navigációs konvenciókat, és olyan módszereket dolgoztunk ki, amelyekkel szinte bármihez igazíthatók.
Nézetablakos navigáció és gyorsbillentyűk hozzárendelése
* Kameravezérlők és nézetablak-navigáció : Anton Tenitsky.
Kamera mozgások
Minden helyiségben közösek a jelenet és az egyes modellek 3D-s nézetablakban történő megjelenítésének szabványos módszerei. Ha lenyomva tartja az ALT/OPTION gombot a 3D-s nézetablakban, majd húzza az LMB-t, a kamera a jelenet körül forog. Ha lenyomva tartja a SHIFT billentyűt, a kamera a következő dobozszintre ugrik.
Ha lenyomva tartja az ALT/OPTION billentyűt, rákattint és lenyomva tartja, majd húzza az RMB-t, a nézet a mozgás irányától függően megnő vagy kicsinyül. Ugyanakkor az ALT/OPTION gomb lenyomva tartásával és az MBB húzásával a nézet módok. Mivel szinte minden beviteli eszköz az „egér” navigációt használja a használat meghatározásához:
- Ha nincs bekapcsolva az „E” panel eszközmódjainak egyike sem, a nézetablak üres helyére húzva, miközben lenyomva tartja a bal egérgombot, a kamera (az Ön nézete) a jelenet körül forog.
- Ha „E” paneleszközöket (vagy bizonyos Voxel eszközöket) használ, adja hozzá az „Alt/Option” billentyű módosítót, hogy ugyanazt a hatást érje el. Általában, ha a bal oldali húzás a nézetablakban NEM forgatja el a nézetet; az „Alt/Option” billentyű módosító lenyomása orvosolja ezt.
- A „Shift” billentyű lenyomva tartásával a nézet szabályos elforgatási időközönként bepattan.
- Ha a nézetablakban lévő üres helyet húzza, miközben lenyomva tartja a jobb egérgombot, a mozgás irányától függően nagyítja vagy kicsinyíti a nézetet.
- Ha a nézetablak üres helyére húzza, miközben lenyomva tartja a középső egérgombot vagy a görgőgombot, akkor a nézet pásztázható.
Kamerabeállítások (legördülő menü)
A felület jobb felső sarkában található „Kamera” legördülő nyílra kattintva megtekintheti a fényképezőgép néhány beállítását, valamint az előre beállított értékek használatát vagy a navigáció testreszabását magában a 3D Coat . Parancsikonokat is létrehozhat a kamera pozíciójához/elforgatásához későbbi használatra. Ezek a kamera-parancsikonok minden típusú 2D rács-, bélyegző- vagy sablonpozíció-/forgás-/méretezés-beállítást is elmentenek, így könnyen használható és szükség esetén megismételhető eredményekkel újrafelhasználható.
Az „F” gomb megnyomásával beállíthat egy forgáspontot a kamera forgó navigációjához.
- Egyéni navigáció: Válasszon a navigációs stílusok közül: 3DCoat, 3DCoat nyilak, Maya vagy Zbrush stílus.
Alapértelmezés szerint a 3DCoat stílus be van állítva. A 3DCoat navigációs stílussal elforgathatja a jelenetet úgy, hogy mozgatja az egeret úgy, hogy az LMB-t lenyomja az üres területen. Ugyanígy nagyíthatja a jelenetet RMB-vel, és pásztázhat MMB-vel. Ha nem szeretné elmozdítani a kurzort, bármikor használhatja az ALT+LMB, RMB vagy MMB billentyűkombinációt a jelenetben való navigáláshoz.
- Navigáció testreszabása: Megnyit egy panelt, amely lehetővé teszi az összes navigációs parancs teljes testreszabását. A navigációt saját preferenciái szerint testreszabhatja.
—
A háttér testreszabására is van egy sor lehetőség. Ezek a lehetőségek többnyire magától értetődőek. Az alábbiakban azonban részletezzük azokat, amelyek nem:
Háttér: Olyan beállítások készlete, amelyek segítségével különféle nézeti háttereket állíthat be vizuális hivatkozásként. A nézetablak háttere kitölti a 3D-s nézetablak hátterét (és szükség esetén kinyújtja a kitöltést). Válassza a Háttérkép használata lehetőséget, és válassza ki a kívánt képet a megnyitó párbeszédpanelen. Az alapértelmezett kép egy csillagmező. Referenciaképek használhatók minden nézettengelyhez, X, Y és Z. Az egyes tengelyeken lévő képsíkok képsíkjaihoz szerkesztheti a kép elhelyezését egy Transform widget segítségével. Módosíthatja a pozíciót, a méretezést, az elforgatást és az átlátszóságot.
Kamerapattintás:
Navigációs panel Frissítve, új viselkedés. Új kamerafelvételi módok:
Forgáspontok
Számos lehetőség van a jelenet elforgatásának forgáspontjának beállítására. Válassza ki az Ön számára legmegfelelőbbet. Megadhat egy forgáspontot a kamera forgó navigációjához (világközpont, pick point stb.).
- Rotate Around…: Ezek a parancsok állítják be a kamera forgáspontját.
Tárolja a kamera pozícióit
A többi lehetőség lehetővé teszi a tárolt kamerapozíciók törlését és megváltoztatását.
- Kamera parancsikon hozzáadása: A kamera pozíciójával és az aktuális anyagelhelyezéssel kapcsolatos információk tárolásra kerülnek. Képkocka-szekvencia megjelenítésre használható.
- Kamera parancsikon törlése: Törli az utoljára használt vagy hozzáadott parancsikont.
- Váltás az előző parancsikonra: Váltás az előző kamera és anyag parancsikonra.
- Váltás a következő parancsikonra: Váltás a következő kamera és anyag parancsikonra.
Navigációs panel
A navigációs panel a nézetablak jobb felső sarkában található. Ez a panel hozzáférést biztosít a nézetablak navigációs funkcióihoz, a kamera összes beállításához és fókuszfunkciójához, valamint a nézetablak fénypozíciójának és intenzitásának beállításához.
Balról jobbra az egyes ikonok funkciói a következők:
- A megvilágítási környezet kontrasztjának beállítása: A kényelmes szobrászat érdekében jobb, ha növeli a kontrasztot.
Kattintson duplán a két mód közötti váltáshoz:
- A kontraszt maximális, környezetbe zárva. Szobrászathoz jó.
- A kontraszt minimális; a környezet feloldva. Jól használható rendereléshez, festéshez és az eredmény vizuális becsléséhez.
- A fényintenzitás beállítása: Az LMB gomb lenyomva tartásával a vezérlő felett és az egér mozgatásával állítsa be az elsődleges fényintenzitást.
Számos tipp van a szobrászat élményének javítására.
A jobb felső sarokban egy kontraszt ikon található. Használja a világítás kontrasztjának növelésére. A fizikailag helyes kép a 0 kontrasztnak felel meg, de a nagyobb kontraszt kényelmesebb a szobrászathoz.
– A panoráma zárolásához használja a Kamera → Háttér → Környezet zárolása lehetőséget. Sokkal jobban láthatóvá teszi a faragott részleteket.
– Amikor csak lehetséges, használjon PBR shadereket, és állítsa be az üreget, hogy a részletek jól láthatóak legyenek. Használhat MatCap shadereket, de nem ajánljuk, mert csak a PBR shader garantálja a pontos sütést és a jó színfestést.
– A kontraszt manuális növelése és a panoráma zárolás átkapcsolása helyett kattintson duplán a kontraszt ikonra.
A View→Greyscale panorama (Nézet → Szürkeárnyalatos panoráma) funkcióval megtekintheti a színeket a modellen „AHOGY VAN”, színes fények nélkül.
- Fényszög beállítása: Állítsa be a fényszöget úgy, hogy az LMB-t lenyomva tartja a vezérlő felett, és mozgatja az egeret.
- Környezet elmosása: Húzással elhomályosíthatja/élesítheti a környezet textúráját a nézetablak hátterében.
- Hanyattegér forgatása : Váltás a két forgatási mód között – a függőleges tengely körüli forgatás vagy a szabad forgatás.
- Kamera forgatása: Az LMB lenyomva tartásával és az egér mozgatásával. A kamera e vezérlő nélküli elforgatásához használja az ALT+LMB billentyűkombinációt (vagy egy üres helyre lenyomott LMB-t). A bal egérgombbal húzva állítsa be a felhasználói nézetet a fő kamera elforgatásával a fókuszban lévő objektum körül.
- Kamera mozgatása: Az Alt+LMB billentyű lenyomásával és az egér mozgatásával. A bal egérgombbal húzva húzza a felhasználó nézetét a fő kamera jobbra, balra, fel és le mozgatásával.
- Zoom kamera: LMB nyomva tartásával és az egér mozgatásával. A jelenet e vezérlő nélküli méretezéséhez használja az ALT+RMB billentyűkombinációt (vagy egy üres helyre lenyomott RMB-t). Az egér bal gombjának jobbra vagy balra húzásával a fő kamerát közelebb vagy távolabb helyezheti a fókuszált objektumtól.
- Változtassa meg a látómezőt: RMB az alapértelmezett értékre való visszaállításhoz.
- A nézet keretezése: Helyezze a jelenetet vagy az aktuális objektumot (a Szobrászteremben) a nézetablak közepére, és méretezze úgy, hogy az összes látható objektum köré illeszkedjen.
- Fókuszálás az ecsettel: Fókuszálja a kamerát az ecset alatti felületre. A kefe sugara határozza meg a felülettől való távolságot.
- Kamera visszaállítása alaphelyzetbe: Váltson az alapértelmezett beállításra.
- Perspektíva/ortográfiai vetítés váltása: Választhat perspektíva és ortográfiai nézet között.
- Rács: 3D rács megjelenítése.
- Illessze a kurzort a 3D rács vetületére a képernyőn : Ha több rács is látható, akkor a képernyő felé leginkább elforgatott kerül kiválasztásra. Használata ortogonális vetítésben javasolt. A Gizmos és a primitívek pozíciója és mérete a térben különálló pozíciókra lesz rögzítve.
- Váltson át az ortográfiai nézetre, és rögzítse: a legközelebbi pontos nézetre a „Kamera > Kamera raszter” beállításainak megfelelően.
- Tengely megjelenítése/elrejtése
- Teljes képernyőre váltás
- Környezeti térkép : A környezeti térkép textúrája, amelyet a jelenet megvilágítására használnak. Kattintson a gombra egy mini előugró ablak megnyitásához, és válasszon egy másik környezeti térképet.
- Referenciaképek megjelenítése/elrejtése Ez a videó a referenciaképek használatát mutatja be. Akár képsíkokként a nézetablakban, akár a Képválasztó statikus referenciaképként való használata a felhasználói felületen belül.
- Nézőablakos projektor : A projektorhoz hasonlóan bármilyen textúrát kivetíthet a teljes jeleneten keresztül. Ez csak tájékoztató jellegű, semmilyen színt vagy anyagtulajdonságot nem befolyásol.
- A kivetítőt a hátlapok selejtezése + halványítása (opcionális) használatával lehet felvinni.
Környezeti térkép tipp (Psmith): Az egyetlen dolog, amit a 3DCoat a panorámaképekhez (a „+” jellel a „Környezettérkép” legördülő menü alján) fogadhat el, a gömb alakú panorámaképek .exr formátumban.
A saját HDR gömbpanorámakörnyezeti térképeinek hozzáadásának lépései a 3DCoat (szobrászáshoz és rendereléshez) a következők:
- 1) Készítsen gömbpanorámaképet (online vagy máshonnan) HDRI képformátumban: (.exr, .hdr)
- 2) Ha a 3DCoat megnyílt és fut (például a Sculpt Roomban dolgozik), kattintson a kamera ikontól balra található ikonra a nézetablak jobb felső sarkában.
- 3) Kattintson a miniatűr oszlop alján található „+” jelre, és válassza ki a gömbpanorámaképet, amely .exr vagy .hdr formátumú – és várja meg, amíg a 3D-Coat betölti. A felugró 3D-Coat párbeszédablakban mondja ki az „OK”-t.
- 4) Állítsa be a nézetablakban most megjelenő kép „Expozíció” és „Kontraszt” értékét is – a nézetablak jobb felső sarkában található vezérlők sorában található ikonok segítségével.
Navigáció tollas táblagéppel
A 3D-s nézetablakon belüli navigáció igazán intuitív és kényelmes toll használatakor; az egérvezérlés és a navigáció ugyanaz a ceruzánál, mint a fent említett egérnél.
- Érintse meg és húzza a modellen kívülre (üres helyre) a Kamera nézet elforgatásához.
- Érintse meg és húzza jobbra vagy balra a „Jobb egér” gomb lenyomva tartásával (üres helyen) a nézet pásztázásához.
- Vigye az egeret az üres terület fölé a „Jobb egérgomb” nyomva tartásával, és húzza a nézetet a nagyításhoz.
Az Brush beállításai ugyanolyan intuitívak:
- Mutasson a modellre, és húzza jobbra vagy balra az RMB-hez rendelt gombot lenyomva tartva az Brush méretének módosításához.
- Vigye az egérmutatót a modell fölé, és húzza felfelé vagy lefelé az RMB lenyomásával az Brush mélységének beállításához.
Háttér képek
Kétféle háttér létezik: azok, amelyek egyszerűen kitöltik a 3D-s nézetablak hátterét (és szükség esetén kinyújtják), és azok, amelyeket manuálisan állítanak be referenciaképként való szobrászat vagy festés céljából.
Nézetablak háttér: Válassza a Háttérkép használata lehetőséget, és válassza ki a kívánt képet a nyitó párbeszédpanelen. Az alapértelmezett kép egy csillagmező.
Vagy ha képet szeretne rendelni a felület hátteréhez, hozzárendelhet egyet a merevlemezéről.
Nyissa meg a felső menüt, majd válassza a Szerkesztés → Beállítások menüpontot. Görgessen le, keresse meg a Háttér típusa lehetőséget, és kattintson a legördülő nyílra a Háttérkép használata lehetőség kiválasztásához.
Alapértelmezés szerint egy csillagmezőhöz hasonló hátteret fog látni. Természetesen a fájlkérő mezőbe kattintva kiválaszthatja saját fájlját.
Nézetablak referenciaképek
Néha olyan modellt kell létrehoznia, amelynek meg kell felelnie a pontos specifikációknak.
Itt jön jól az ilyen típusú referenciaképek elhelyezése. A referenciaképek elhelyezhetők az Ön által választott X, Y vagy Z bármely tengelyére. Minden tengelyhez hozzárendelhet más-más képet, így megtekintheti a műalkotásait, függetlenül attól, hogy melyik tengelyről dolgozik.
Kattintson a kameravezérlők melletti nyílra, majd válassza a Háttér → Ref. kép kiválasztása lehetőséget.
Miután rákattint a menüre, navigálhat a merevlemezen a Z-tengely mentén használható képért. A kiválasztott kép megjelenik a 3DCoat főablakában. Megjelenik egy előugró menü pozicionálási és méretezési eszközökkel.
Használja a kép melletti eszközöket vagy a Referenciaképek előugró menüt a kép átméretezéséhez, áthelyezéséhez vagy megjelenítéséhez és elrejtéséhez.
Még a kép átlátszatlanságát is módosíthatja, így könnyebben koncentrálhat a modellezési feladatokra.
Nézzük meg, hogyan rendelhetünk képeket bármely tengelyhez.
Referenciaképek kiválasztása : A három alsó lehetőség lehetővé teszi, hogy három különálló képet válasszon – 1-1 minden nézettengelyhez, X, Y és Z.
Képelhelyezés szerkesztése: Ha be van jelölve, ez az opció minden tengelyen minden képsíkot biztosít egy Transzformációs widgettel és a hozzá tartozó párbeszédpanel-beállításokkal a helyzet, a méretezés, az elforgatás és a nézet átlátszatlanságának beállításához.
Megjegyzések a képsíkok használatához : Ez a videó további megjegyzéseket ad, amelyeket figyelembe kell venni a referenciaképsíkok használatakor.
Referenciaképek használata : Ez a videó a referenciaképek használatát mutatja be. Akár képsíkokként a nézetablakban, akár a Képválasztó statikus referenciaképként való használata a felhasználói felületen belül.
Referencia és háttérképek
A Viewer háttere kitölti a 3D Viewer hátterét. Válassza a Háttérkép használata lehetőséget, és válassza ki a kívánt képet a megnyíló párbeszédpanelen. Az alapértelmezett kép egy csillag mező. Referenciaképek használhatók minden X, Y és Z nézettengelyhez. Transzformációs widget segítségével szerkesztheti az egyes képsíkok képelhelyezését az egyes tengelyeken. Módosíthatja a nézet helyzetét, méretezését, elforgatását és átlátszatlanságát.
* Nézőablak árnyékolása, háttércsere, referenciasíkok : Anton Tenitsky.
GYIK
Amikor áthúztam egy referenciaképet a 3DCoat, kaptam néhány menüvezérlőt, de úgy tűnik, nincs mód arra, hogy visszaszerezzem őket. Tehát hogyan állíthatom be a referenciaképeket?
* Kattintson ide a kereszt Gizmo elrejtéséhez.
Köszönöm, Nick-LF.
Kamera és egyéni navigáció
Ortográfiai nézetek A gyorsbillentyűk az elöl, hátul, balra, jobbra, felül és alul, valamint a normál nézet mentén .
NumPad 2 előlap
NumPad 8 Hátul
NumPad 4 balra
NumPad 6 jobbra
NumPad 7 Top
NumPad 1 Alul
Ctrl+felfelé mutató nyíl Kamera parancsikon hozzáadása
Ctrl+lefelé mutató nyíl Kamera parancsikon törlése
Ctrl+balra nyíl Váltás az előző parancsikonra
Ctrl+jobbra nyíl Váltás a következő parancsikonra
Szabja testre 3DCoat élményét
Közvetlenül a felhasználói felületen szinte minden 3DCoat funkcióhoz vagy eszközhöz rendelhet egy- és többgombos parancsikonokat. Egyszerűen nyomja meg az END gombot, miközben az egeret bármely elem fölé viszi, majd nyomja meg a választott billentyűparancsot.
Ha úgy találja, hogy az alkalmazás ritka vagy soha nem specifikus, nem egyértelmű funkcióit használja, válassza a Felhasználói felület testreszabása lehetőséget a Szerkesztés menüből, és tiltsa le azokat az elemeket, amelyeket már nem szeretne megjeleníteni a felhasználói felületen, hogy elkerülje a nem kívánt rendetlenséget.
Használja a Szerkesztés/Beállítások opciót a teljes 3DCoat felület színsémájának és megjelenésének testreszabásához.
Oktatóanyagok
A kamera zoom sebességének megváltoztatása : Megtanulja, hogyan módosíthatja a kamera sebességét a 3DCoat. Írta: Christoph Werner.
Gyors tipp: Kameraforgató központok : Ez a gyorstipp videó azt a 2 kameraforgató központot mutatja be, amelyekről a 3DCoat felhasználónak tudnia kell, mivel ezek bizonyos helyzetekben a legelőnyösebbek.
Navigációs forgatás kapcsoló és referenciakép ikon : Ez a videó bemutatja a 3DCoat navigációs sávjának legutóbbi kiegészítését.
HDR-környezettérkép-beállítások : Ez a videó számos új lehetőséget ismertet a HDR-környezet térképének egy jeleneten belüli megvilágítására és a háttérre vonatkozó előnézetére és használatára.