3DCoat má veľmi intuitívnu a komplexnú sadu ovládacích prvkov a klávesových skratiek, ktoré vám pomôžu zvládnuť váš pracovný priestor a 3D scény.
Pokúsili sme sa integrovať najbežnejšie navigačné konvencie používané v najbežnejších 3D aplikáciách a vytvorili sme spôsoby, ako ich prispôsobiť takmer čomukoľvek.
Navigácia vo výreze a priradenie klávesových skratiek
* Ovládanie kamery a navigácia vo výrezoch : od Anton Tenitsky.
Pohyby fotoaparátu
Spoločné pre všetky miestnosti sú štandardné spôsoby zobrazenia vašej scény a jednotlivých modelov v 3D výreze. Ak podržíte kláves ALT/OPTION v 3D výreze a potom potiahnete LMB, kamera sa bude otáčať okolo scény. Ak podržíte stlačený kláves SHIFT, fotoaparát prejde na ďalšiu úroveň poľa.
Ak podržíte kláves ALT/OPTION, kliknete a podržíte a potom potiahnete RMB, zobrazenie sa zväčší alebo zmenší v závislosti od smeru pohybu. Súčasne podržte stlačené tlačidlo ALT/OPTION a potiahnite MBB, režimy zobrazenia. Keďže takmer všetky vstupné zariadenia používajú navigáciu „myšou“ ako základ pre definovanie použitia:
- Keď nepoužívate žiadny z režimov nástroja „E“ Panel, ťahaním do prázdneho priestoru vo výreze a podržaním ľavého tlačidla myši sa kamera (váš pohľad) otáča okolo scény.
- Keď používate nástroje „E“ Panel (alebo niektoré špecifické nástroje Voxel ), pridajte modifikátor klávesu „Alt/Option“, aby ste dosiahli rovnaký efekt. Vo všeobecnosti, keď ťahanie doľava vo výreze NEOtáča váš pohľad; použitie modifikátora klávesu „Alt/Option“ to napraví.
- Podržaním klávesu „Shift“ sa bude prichytávať pohľad v pravidelných rotačných intervaloch.
- Ťahaním do prázdneho priestoru vo výreze, zatiaľ čo držíte stlačené pravé tlačidlo myši, sa zobrazenie priblíži, priblíži alebo oddiali, v závislosti od smeru pohybu.
- Ťahaním do prázdneho priestoru vo výreze pri podržaní stredného tlačidla myši alebo rolovacieho kolieska sa zobrazenie posúva.
Nastavenia fotoaparátu (rozbaľovacia ponuka)
Kliknutím na rozbaľovaciu šípku „Camera“ v pravom hornom rohu rozhrania sa vám zobrazia niektoré možnosti pre váš fotoaparát, ako aj použitie predvolieb alebo prispôsobenie navigácie v samotnom 3D Coat . Môžete tiež vytvoriť skratky pre polohu/otočenie kamery pre neskoršie použitie. Tieto skratky fotoaparátu tiež ukladajú všetky typy 2D mriežky, pečiatky alebo nastavenia polohy/otočenia/zmeny šablóny, čo uľahčuje používanie a opätovné použitie nástrojov s opakovateľnými výsledkami v prípade potreby.
Môžete nastaviť otočný bod pre otočnú navigáciu fotoaparátu stlačením „F“.
- Vlastná navigácia: Vyberte si medzi štýlmi navigácie: 3DCoat, 3DCoat šípky, štýl Maya alebo Zbrush .
Štandardne je nastavený štýl 3DCoat . Pomocou navigačného štýlu 3DCoat môžete otáčať scénu pohybom myši so stlačeným LMB na prázdnej ploche. Rovnakým spôsobom môžete priblížiť scénu pomocou RMB a posúvať pomocou MMB. Ak nechcete posunúť kurzor nabok, na navigáciu v scéne môžete vždy použiť ALT+LMB, RMB alebo MMB.
- Prispôsobiť navigáciu: Otvorí panel, ktorý umožňuje úplné prispôsobenie všetkých navigačných príkazov. Navigáciu si môžete prispôsobiť podľa vlastných preferencií.
—-
K dispozícii je tiež sada možností na prispôsobenie pozadia. Tieto možnosti sú väčšinou samovysvetľujúce. Tie, ktoré nie sú, sú však podrobne uvedené nižšie:
Pozadie: Sada možností, ktoré vám umožňujú nastaviť rôzne pozadia zobrazenia ako vizuálne referencie. Pozadie výrezu vyplní pozadie 3D výrezu (a v prípade potreby sa roztiahne, aby vyplnilo). Vyberte možnosť Použiť obrázok na pozadí a v otváracom dialógovom okne vyberte svoj obrázok. Predvolený obrázok je hviezdne pole. Referenčné snímky je možné použiť pre každú os zobrazenia, X, Y a Z. Pomocou miniaplikácie Transform môžete upraviť umiestnenie snímky pre každú rovinu snímky na každej osi. Môžete upraviť polohu, mierku, otočenie a nepriehľadnosť zobrazenia.
Prichytenie fotoaparátu:
Navigačný panel Aktualizovaný, nové správanie. Nové režimy snímania fotoaparátu:
Pivot Points
Existuje niekoľko možností na nastavenie bodu otáčania pre otáčanie scény. Vyberte si, čo je pre vás najvhodnejšie. Môžete určiť otočný bod pre rotačnú navigáciu fotoaparátu (svetový stred, bod výberu atď.).
- Rotate Around…: Tieto príkazy nastavujú otočný bod kamery.
Uložte pozície kamery
Ďalšie možnosti vám umožňujú odstrániť a prepnúť tieto uložené polohy kamier.
- Pridať skratku kamery: Uložia sa informácie o polohe kamery a aktuálnom umiestnení materiálu. Môže sa použiť na vykresľovanie sekvencie snímok.
- Odstrániť skratku fotoaparátu: Odstránenie naposledy použitej alebo pridanej skratky.
- Prepnúť na predchádzajúcu skratku: Prepnutie na predchádzajúcu skratku fotoaparátu a materiálu.
- Prepnúť na ďalšiu skratku: Prepnutie na ďalšiu skratku fotoaparátu a materiálu.
Navigačný panel
Navigačný panel sa nachádza v pravom hornom rohu výrezu. Tento panel vám poskytuje prístup k funkciám navigácie výrezu, všetkým nastaveniam fotoaparátu a funkciám zaostrovania a nastaveniam polohy a intenzity osvetlenia výrezu.
Zľava doprava sú tieto funkcie každej ikony:
- Úprava kontrastu okolitého osvetlenia: Pre pohodlné tvarovanie je lepšie zvýšiť kontrast.
Dvojitým kliknutím prepínate medzi dvoma režimami:
- Kontrast je maximálny, prostredie uzamknuté. Je to dobré na sochárstvo.
- Kontrast je minimálny; prostredie je odomknuté. Je to dobré na vykresľovanie, maľovanie a vizuálne odhadnutie výsledku.
- Úprava intenzity svetla: Podržaním LMB nad týmto ovládacím prvkom a pohybom myši upravte intenzitu primárneho svetla.
Existuje niekoľko tipov na zlepšenie vášho zážitku zo sochárstva.
Vpravo hore je ikona kontrastu. Použite ho na zvýšenie kontrastu osvetlenia. Fyzicky správny obrázok zodpovedá kontrastu 0, ale väčší kontrast je vhodnejší na vyrezávanie.
– Na uzamknutie panorámy použite Fotoaparát→ Pozadie→ Uzamknúť prostredie. Vďaka tomu sú vyrezávané detaily oveľa lepšie viditeľné.
– Vždy, keď je to možné, používajte shadery PBR a upravte dutinu tak, aby boli detaily dobre viditeľné. Môžete použiť shadery MatCap, ale neodporúčame ich, pretože iba PBR shadery zaručujú presné vypálenie a dobré farebné maľovanie.
– Namiesto manuálneho zvyšovania kontrastu a prepínania uzamknutia panorámy môžete dvakrát kliknúť na ikonu kontrastu.
Na zobrazenie farieb modelu „TAK, AKO JE“ bez farebných svetiel, použite Zobraziť → Panoráma v odtieňoch sivej.
- Upraviť uhol svetla: Uhol svetla upravíte tak, že podržíte LMB stlačený nad týmto ovládacím prvkom a pohnete myšou.
- Rozostrenie prostredia: Ťahaním rozmažete/zostríte textúru prostredia na pozadí výrezu.
- Rotácia trackballu : Prepínanie medzi dvoma režimami rotácie – rotácia okolo zvislej osi alebo voľná rotácia.
- Otočenie fotoaparátu: Podržaním LMB a pohybom myši. Na otočenie kamery bez tohto ovládača použite ALT+LMB (alebo LMB stlačené na prázdnom mieste). Potiahnutím ľavým tlačidlom myši upravíte pohľad používateľa otáčaním hlavného fotoaparátu okolo zaostreného objektu.
- Pohyb kamery: Podržaním Alt+LMB a pohybom myši. Potiahnutím ľavým tlačidlom myši presuňte pohľad používateľa pohybom hlavného fotoaparátu doprava, doľava, nahor a nadol.
- Priblíženie fotoaparátu: Podržaním LMB a pohybom myši. Ak chcete zmeniť veľkosť scény bez tohto ovládacieho prvku, použite ALT+RMB (alebo RMB stlačené na prázdnom mieste). Potiahnutím ľavého tlačidla myši doprava alebo doľava posuniete hlavný fotoaparát bližšie alebo ďalej od zaostreného objektu.
- Zmeniť zorné pole: RMB na obnovenie predvolenej hodnoty.
- Orámovanie zobrazenia: Umiestnite scénu alebo aktuálny objekt (v miestnosti Sculpt) do stredu výrezu a prispôsobte ho tak, aby sa zmestil okolo všetkých viditeľných objektov.
- Zaostrenie na štetec: Zamerajte fotoaparát na povrch pod štetcom. Polomer kefy určí vzdialenosť k povrchu.
- Obnovenie predvolenej polohy fotoaparátu: Prepnutie na predvolené nastavenie.
- Prepnúť perspektívu/ortografickú projekciu: Môžete si vybrať medzi perspektívnym a ortografickým zobrazením.
- Mriežka: Zobraziť 3D mriežku.
- Pritiahnuť kurzor na projekciu 3D mriežky na obrazovke : Ak je viditeľných niekoľko mriežok, vyberie sa tá, ktorá je najviac otočená smerom k obrazovke. Odporúča sa použiť v ortogonálnej projekcii. Pozície a veľkosti gizmov a primitívov budú prichytené na diskrétne pozície v priestore.
- Prepnite na ortografické zobrazenie a prichyťte: na najbližšie presné zobrazenie v súlade s nastaveniami „Fotoaparát > Prichytávanie fotoaparátu“.
- Zobraziť/skryť os
- Prepnúť na celú obrazovku
- Mapa prostredia : Textúra mapy prostredia použitá na osvetlenie scény. Kliknutím na tlačidlo otvoríte mini vyskakovacie okno a vyberiete si inú mapu prostredia.
- Zobraziť/skryť referenčné obrázky Toto video ukazuje použitie referenčných obrázkov. Buď ako obrazové roviny vo výreze alebo použitie nástroja Image Picker ako statického referenčného obrazu v rámci používateľského rozhrania.
- Viewport Projector : Môžete premietať akúkoľvek textúru cez celú scénu, podobne ako na projektore. Toto je len pre informáciu, nemá to vplyv na farbu ani vlastnosti materiálu.
- Projektor je možné aplikovať pomocou odstránenia a vyblednutia zadných plôch (voliteľné).
Tip na mapu prostredia (od Psmitha): Jediná vec prijateľná pre 3DCoat pre panoramatické snímky (cez „+“ v spodnej časti rozbaľovacej ponuky „Mapa prostredia“) sú sférické panoramatické snímky vo formáte .exr.
Kroky na pridanie vlastných HDR sférických panoramatických máp prostredia do 3DCoat (na vyrezávanie a vykresľovanie) sú nasledovné:
- 1) Získajte sférický panoramatický obrázok (online alebo inde) v obrazových formátoch HDRI: (.exr, .hdr)
- 2) Keď je 3DCoat otvorený a spustený (napríklad pri práci v miestnosti Sculpt Room) – kliknite na ikonu hneď naľavo od ikony Fotoaparát v pravom hornom rohu Výrezu.
- 3) Kliknite na „+“ v spodnej časti stĺpca miniatúr a vyberte svoj sférický panoramatický obrázok, ktorý je vo formáte .exr alebo .hdr – a počkajte, kým ho načíta 3D-Coat . Povedzte „OK“ v dialógovom okne 3D-Coat , ktoré sa objaví.
- 4) Upravte „Exposure“ aj „Contrast“ obrázku, ktorý je teraz zobrazený vo výreze – pomocou ikon z radu ovládacích prvkov v pravej hornej časti výrezu.
Navigácia pomocou tabletu s perom
Navigácia v 3D výreze je skutočne intuitívna a pohodlná pri použití stylusu; ovládanie a navigácia myšou sú pre stylus rovnaké ako pre vyššie spomínanú myš.
- Klepnutím a potiahnutím mimo modelu (na prázdnom mieste) otočíte zobrazenie fotoaparátu.
- Klepnutím a potiahnutím doprava alebo doľava so stlačeným tlačidlom „Pravá myš“ (na prázdnom mieste) posúvajte zobrazenie.
- Umiestnite kurzor myši na prázdne miesto so stlačeným pravým tlačidlom myši a ťahaním priblížite zobrazenie.
Úpravy Brush sú rovnako intuitívne:
- Umiestnite kurzor myši na model a potiahnite doprava alebo doľava so stlačeným tlačidlom priradeným k RMB, čím zmeníte veľkosť Brush.
- Umiestnite kurzor myši na model a ťahaním nahor alebo nadol so stlačeným RMB upravte hĺbku Brush.
Obrázky na pozadí
Existujú dva rôzne druhy pozadí: tie, ktoré jednoducho vypĺňajú pozadie 3D výrezu (a v prípade potreby sa roztiahnu, aby vyplnili) a tie, ktoré sa nastavujú manuálne na použitie ako vyrezávanie alebo maľovanie referenčných obrázkov.
Pozadie výrezu: Vyberte možnosť Použiť obrázok na pozadí a v otváracom dialógovom okne vyberte svoj obrázok. Predvolený obrázok je hviezdne pole.
Alebo ak chcete priradiť obrázok na pozadie rozhrania, môžete priradiť obrázok z pevného disku.
Otvorte hornú ponuku a otvorte Upraviť → Predvoľby. Posuňte zobrazenie nadol, nájdite možnosť Typ pozadia a kliknutím na šípku rozbaľovacej ponuky vyberte možnosť Použiť obrázok na pozadí.
V predvolenom nastavení uvidíte pozadie, ktoré vyzerá ako hviezdne pole. Kliknutím do poľa žiadateľa o súbor si samozrejme môžete vybrať svoj vlastný súbor.
Referenčné obrázky výrezu
Niekedy budete musieť vytvoriť model, ktorý musí zodpovedať presným špecifikáciám.
Tu je vhodné umiestniť tieto typy referenčných obrázkov. Referenčné obrázky je možné umiestniť na ľubovoľnú os podľa vášho výberu X, Y alebo Z. Ku každej osi môžete dokonca priradiť iný obrázok, takže môžete mať pohľad na svoje umelecké dielo bez ohľadu na to, z ktorej osi náhodou pracujete.
Kliknite na šípku vedľa ovládacích prvkov fotoaparátu a potom vyberte položku Pozadie → Vybrať referenčný obrázok.
Po kliknutí na ponuku prejdete na pevný disk a nájdete obrázok, ktorý sa má použiť pozdĺž osi Z. Obrázok, ktorý vyberiete, sa zobrazí v hlavnom okne 3DCoat. Objaví sa aj vyskakovacie menu s nástrojmi na umiestnenie a zmenu mierky.
Použite nástroje pozdĺž obrázka alebo vyskakovacie menu Referenčné obrázky na zmenu veľkosti, premiestnenie alebo zobrazenie a skrytie obrázka.
Môžete dokonca zmeniť nepriehľadnosť obrázka, takže sa ľahšie môžete sústrediť na svoje modelovacie úlohy.
Poďme sa pozrieť na to, ako priradiť obrázky k ľubovoľnej osi.
Výber referenčných obrázkov : Tri spodné možnosti vám umožňujú vybrať tri samostatné obrázky – 1 pre každú os zobrazenia, X, Y a Z.
Upraviť umiestnenie obrázka: Ak je vybratá, táto možnosť poskytuje každej rovine obrázka na každej osi miniaplikáciu Transform a sprievodné nastavenia dialógu na úpravu jej polohy, mierky, otáčania a nepriehľadnosti zobrazenia.
Poznámky k používaniu obrázkových plôch : Toto video pridáva ďalšie poznámky, ktoré je potrebné zvážiť pri používaní referenčných obrázkových plôch.
Používanie referenčných obrázkov : Toto video ukazuje použitie referenčných obrázkov. Buď ako obrazové roviny vo výreze alebo použitie nástroja Image Picker ako statického referenčného obrazu v rámci používateľského rozhrania.
Referencie a tapety
Pozadie prehliadača vyplní pozadie prehliadača 3D. Vyberte možnosť Použiť obrázok na pozadí a v dialógovom okne, ktoré sa otvorí, vyberte svoj obrázok. Predvolený obrázok je hviezdicové pole. Referenčné obrázky možno použiť pre každú os zobrazenia X, Y a Z. Pomocou miniaplikácie transformácie môžete upraviť umiestnenie snímky pre každú rovinu snímky na každej osi. Môžete upraviť polohu, mierku, otočenie a nepriehľadnosť zobrazenia.
* Tienenie výrezu, zámena pozadia, referenčné roviny : od Anton Tenitsky.
FAQ
Keď som pretiahol referenčný obrázok do 3DCoat, dostal som nejaké ovládacie prvky ponuky, ale zdá sa, že neexistuje spôsob, ako ich získať späť. Ako teda upravím referenčné obrázky?
* Kliknutím sem skryjete cross Gizmo.
Ďakujem, Nick-LF.
Fotoaparát a vlastná navigácia
Klávesové skratky ortografických pohľadov sú Predný, Zadný, Doľava, Pravý, Horný a Dolný a Pohľad pozdĺž normálov .
NumPad 2 vpredu
NumPad 8 Späť
NumPad 4 vľavo
NumPad 6 vpravo
NumPad 7 Hore
NumPad 1 Spodná časť
Ctrl+šípka nahor Pridať skratku fotoaparátu
Ctrl+šípka nadol Odstrániť skratku fotoaparátu
Ctrl+šípka doľava Prepnutie na predchádzajúcu skratku
Ctrl+šípka doprava Prepnutie na ďalšiu skratku
Prispôsobte si zážitok z 3DCoat
Priamo v používateľskom rozhraní môžete priradiť jedno a viactlačidlové skratky takmer každej funkcii alebo nástroju 3DCoat . Stačí stlačiť kláves KONIEC a zároveň pohybovať myšou nad ľubovoľným prvkom a následne klávesovou skratkou podľa vlastného výberu.
Ak zistíte, že používate zriedkavé alebo nikdy špecifické, nejasné funkcie aplikácie, vyberte položku Prispôsobiť používateľské rozhranie z ponuky Upraviť a zakážte všetky položky, ktoré už nechcete zobrazovať v používateľskom rozhraní, aby ste sa vyhli nechcenému neporiadku.
Použite možnosť Upraviť/Predvoľby na prispôsobenie farebnej schémy a vzhľadu celého rozhrania 3DCoat .
Návody
Ako zmeniť rýchlosť priblíženia kamery : Naučíte sa, ako zmeniť rýchlosť zobrazovacej kamery v 3DCoat. Autor: Christoph Werner.
Rýchly tip: Centrá otáčania kamier : Toto video s rýchlym tipom demonštruje 2 strediská otáčania kamier, o ktorých bude používateľ 3DCoat chcieť vedieť, pretože sú v určitých scenároch najvýhodnejšie.
Ikona prepínača otáčania navigácie a referenčného obrázku : Toto video ukazuje najnovšie prírastky do navigačnej lišty v 3DCoat.
Možnosti mapy prostredia HDR : Toto video obsahuje množstvo nových možností pre náhľad a využitie mapy prostredia HDR v rámci scény pre osvetlenie aj pozadie.