A navigációs panel a nézetablak jobb felső sarkában található. Ez a panel hozzáférést biztosít a nézetablak navigációs funkcióihoz, a kamera összes beállításához és fókuszfunkciójához, valamint a nézetablak fénypozíciójának és intenzitásának beállításához.
Balról jobbra az egyes ikonok funkciói a következők:
- A megvilágítási környezet kontrasztjának beállítása: A kényelmes szobrászat érdekében jobb, ha növeli a kontrasztot.
Kattintson duplán a két mód közötti váltáshoz:
- A kontraszt maximális, környezetbe zárva. Szobrászathoz jó.
- A kontraszt minimális; a környezet feloldva. Jól használható rendereléshez, festéshez és az eredmény vizuális becsléséhez.
- Állítsa be a fényintenzitást: Ha lenyomva tartja az LMB gombot ezen a vezérlőn, és mozgatja az egeret, állítsa be az elsődleges fényintenzitást.
Számos tipp van a szobrászat élményének javítására.
A jobb felső sarokban egy kontraszt ikon található. Használja a világítás kontrasztjának növelésére. A fizikailag helyes kép a 0 kontrasztnak felel meg, de a nagyobb kontraszt kényelmesebb a szobrászathoz.
– A panoráma zárolásához használja a Kamera → Háttér → Környezet zárolása lehetőséget. Sokkal jobban láthatóvá teszi a faragott részleteket.
– Amikor csak lehetséges, használjon PBR shadereket, és állítsa be az üreget, hogy a részletek jól láthatóak legyenek. Használhat MatCap shadereket, de nem ajánljuk, mert csak a PBR shader garantálja a pontos sütést és a jó színfestést.
– A kontraszt manuális növelése és a panoráma zárolás átkapcsolása helyett kattintson duplán a kontraszt ikonra.
A View→Greyscale panorama (Nézet → Szürkeárnyalatos panoráma) funkcióval megtekintheti a színeket a modellen „AHOGY VAN”, színes fények nélkül.
- Fényszög beállítása: Állítsa be a fényszöget úgy, hogy az LMB-t lenyomva tartja a vezérlő felett, és mozgatja az egeret.
- Környezet elmosása: Húzással elhomályosíthatja/élesítheti a környezet textúráját a nézetablak hátterében.
- Hanyattegér forgatása : Váltás a két forgatási mód között – a függőleges tengely körüli forgatás vagy a szabad forgatás.
- Kamera forgatása: Az LMB lenyomva tartásával és az egér mozgatásával. A kamera e vezérlő nélküli elforgatásához használja az ALT+LMB billentyűkombinációt (vagy egy üres helyre lenyomott LMB-t). A bal egérgombbal húzva állítsa be a felhasználói nézetet a fő kamera elforgatásával a fókuszban lévő objektum körül.
- Kamera mozgatása: Az Alt+LMB billentyű lenyomásával és az egér mozgatásával. A bal egérgombbal húzva húzza a felhasználó nézetét a fő kamera jobbra, balra, fel és le mozgatásával.
- Zoom kamera: LMB nyomva tartásával és az egér mozgatásával. A jelenet e vezérlő nélküli átméretezéséhez használja az ALT+RMB billentyűkombinációt (vagy egy üres helyre lenyomott RMB-t). Az egér bal gombjának jobbra vagy balra húzásával a fő kamerát közelebb vagy távolabb helyezheti a fókuszált objektumtól.
- Változtassa meg a látómezőt: RMB az alapértelmezett értékre való visszaállításhoz.
- A nézet keretezése: Helyezze a jelenetet vagy az aktuális objektumot (a Szobrászteremben) a nézetablak közepére, és méretezze úgy, hogy az összes látható objektum köré illeszkedjen.
- Fókuszálás az ecsettel: Fókuszálja a kamerát az ecset alatti felületre. A kefe sugara határozza meg a felülettől való távolságot.
- Kamera visszaállítása alaphelyzetbe: Váltson az alapértelmezett beállításra.
- Perspektíva/ortográfiai vetítés váltása: Választhat a perspektíva és az ortográfiai nézet között.
- Rács: 3D rács megjelenítése.
- Illessze a kurzort a 3D rács vetületére a képernyőn : Ha több rács is látható, akkor a képernyő felé leginkább elforgatott kerül kiválasztásra. Használata ortogonális vetítésben javasolt. A Gizmos és a primitívek pozíciója és mérete a térben különálló pozíciókra lesz rögzítve.
- Váltson át az ortográfiai nézetre, és rögzítse: a legközelebbi pontos nézetre a „Kamera > Kamera raszter” beállításainak megfelelően.
- Tengely megjelenítése/elrejtése
- Teljes képernyőre váltás
- Környezeti térkép : A környezeti térkép textúrája, amelyet a jelenet megvilágítására használnak. Kattintson a gombra egy mini előugró ablak megnyitásához, és válasszon egy másik környezeti térképet.
- Referenciaképek megjelenítése/elrejtése Ez a videó a referenciaképek használatát mutatja be. Akár képsíkokként a nézetablakban, akár a Képválasztó statikus referenciaképként való használata a felhasználói felületen belül.
- Nézőablakos projektor : A projektorhoz hasonlóan bármilyen textúrát kivetíthet a teljes jeleneten keresztül. Ez csak tájékoztató jellegű, semmilyen színt vagy anyagtulajdonságot nem befolyásol.
- A kivetítőt a hátlapok selejtezése + halványítása (opcionális) használatával lehet felvinni.
Környezeti térkép tipp (Psmith): Az egyetlen dolog, amit a 3DCoat a panorámaképekhez (a „+” jellel a „Környezettérkép” legördülő menü alján) fogadhat el, a gömb alakú panorámaképek .exr formátumban.
A saját HDR gömbpanorámakörnyezeti térképeinek hozzáadásának lépései a 3DCoat (szobrászáshoz és rendereléshez) a következők:
- 1) Készítsen gömbpanorámaképet (online vagy máshonnan) HDRI képformátumban: (.exr, .hdr)
- 2) Ha a 3DCoat megnyílt és fut (például a Sculpt Roomban dolgozik), kattintson a kamera ikontól balra található ikonra a nézetablak jobb felső sarkában.
- 3) Kattintson a miniatűr oszlop alján található „+” jelre, és válassza ki a gömbpanorámaképet, amely .exr vagy .hdr formátumú – és várja meg, amíg a 3D-Coat betölti. A felugró 3D-Coat párbeszédablakban mondja ki az „OK”-t.
- 4) Állítsa be a nézetablakban most megjelenő kép „Expozíció” és „Kontraszt” értékét is – a nézetablak jobb felső sarkában található vezérlők sorában található ikonok segítségével.
Navigáció tollas táblagéppel
A 3D-s nézetablakon belüli navigáció igazán intuitív és kényelmes toll használatakor; az egérvezérlés és a navigáció ugyanaz a ceruzánál, mint a fent említett egérnél.
- Érintse meg és húzza a modellen kívülre (üres helyre) a Kamera nézet elforgatásához.
- Érintse meg és húzza jobbra vagy balra a „Jobb egér” gomb lenyomva tartásával (üres helyen) a nézet pásztázásához.
- Vigye az egeret az üres terület fölé a „Jobb egérgomb” nyomva tartásával, és húzza a nézetet a nagyításhoz.
Az Brush beállításai ugyanolyan intuitívak:
- Mutasson a modellre, és húzza jobbra vagy balra az RMB-hez rendelt gombot lenyomva tartva az Brush méretének módosításához.
- Vigye az egérmutatót a modell fölé, és húzza felfelé vagy lefelé az RMB lenyomásával az Brush mélységének beállításához.