Panel Navigace se nachází v pravém horním rohu výřezu. Tento panel vám poskytuje přístup k funkcím navigace výřezu, všem nastavením fotoaparátu a funkcím ostření a nastavením polohy a intenzity osvětlení výřezu.
Zleva doprava jsou tyto funkce jednotlivých ikon:
- Upravte kontrast okolního osvětlení: Pro pohodlné vyřezávání je lepší zvýšit kontrast.
Dvojitým kliknutím přepnete mezi dvěma režimy:
- Kontrast je maximální, prostředí uzamčeno. Je to dobré pro sochařství.
- Kontrast je minimální; prostředí je odemčeno. Je to dobré pro vykreslování, malování a vizuální odhad výsledku.
- Nastavení intenzity světla: Podržením LMB nad tímto ovládacím prvkem a pohybem myši upravte intenzitu primárního světla.
Existuje několik tipů, jak zlepšit váš zážitek ze sochařství.
Vpravo nahoře je ikona kontrastu. Použijte jej ke zvýšení kontrastu osvětlení. Fyzicky správný obrázek odpovídá kontrastu 0, ale větší kontrast je pro vyřezávání vhodnější.
– K uzamčení panoramatu použijte Fotoaparát→ Pozadí→ Zamknout prostředí. Díky tomu jsou sochařské detaily mnohem lépe viditelné.
– Kdykoli je to možné, používejte PBR shadery a upravte dutinu tak, aby byly detaily dobře viditelné. Můžete použít shadery MatCap, ale nedoporučujeme je, protože pouze PBR shadery zaručují přesné vypálení a dobrou barevnost.
– Namísto ručního zvyšování kontrastu a přepínání zamykání panoramatu můžete dvakrát kliknout na ikonu kontrastu.
Použijte Zobrazit→Panoráma ve stupních šedi k zobrazení barev nad modelem „TAK, JAK JE“ bez barevných světel.
- Upravit úhel světla: Upravte úhel světla přidržením LMB nad tímto ovládacím prvkem a pohybem myši.
- Rozostření prostředí: Přetažením rozmažete/zostříte texturu prostředí na pozadí výřezu.
- Rotace trackballu : Přepínání mezi dvěma režimy rotace – rotace kolem svislé osy nebo volná rotace.
- Otočení kamery: Podržením LMB a pohybem myši. Pro otočení kamery bez tohoto ovládacího prvku použijte ALT+LMB (nebo LMB stisknuté na prázdném místě). Tažením levým tlačítkem myši upravíte pohled uživatele otáčením hlavního fotoaparátu kolem zaostřeného objektu.
- Pohyb kamery: Podržením Alt+LMB a pohybem myši. Přetažením levým tlačítkem myši přetáhněte pohled uživatele pohybem hlavní kamery doprava, doleva, nahoru a dolů.
- Přiblížení fotoaparátu: Podržením LMB a pohybem myši. Chcete-li změnit velikost scény bez tohoto ovládacího prvku, použijte ALT+RMB (nebo RMB stisknuté na prázdném místě). Přetažením levého tlačítka myši doprava nebo doleva přesunete hlavní fotoaparát blíže nebo dále od zaostřeného objektu.
- Měnit zorné pole: RMB pro resetování na výchozí hodnotu.
- Zarámujte pohled: Umístěte scénu nebo aktuální objekt (v místnosti Sculpt) do středu výřezu a upravte jeho velikost tak, aby se vešel kolem všech viditelných objektů.
- Zaostřit na štětec: Zaostřete fotoaparát na povrch pod štětcem. Poloměr štětce určí vzdálenost k povrchu.
- Resetovat kameru do výchozí polohy: Přepnutí na výchozí nastavení.
- Přepnout perspektivu/ortografickou projekci: Můžete si vybrat mezi perspektivním a ortografickým pohledem.
- Mřížka: Zobrazit 3D mřížku.
- Přitáhnout kurzor k projekci 3D mřížky na obrazovce : Pokud je vidět několik mřížek, vybere se ta, která je nejvíce otočená směrem k obrazovce. Doporučuje se používat v ortogonální projekci. Pozice a velikosti gizmů a primitivů budou přichyceny na diskrétní pozice v prostoru.
- Přepněte na ortografický pohled a přichyťte: na nejbližší přesný pohled v souladu s nastavením „Fotoaparát > Přichycení fotoaparátu“.
- Zobrazit/skrýt osu
- Přepnout na celou obrazovku
- Mapa prostředí : Textura mapy prostředí použitá k osvětlení scény. Kliknutím na tlačítko otevřete mini vyskakovací okno a vyberte jinou mapu prostředí.
- Zobrazit/skrýt referenční obrázky Toto video ukazuje použití referenčních obrázků. Buď jako obrazové roviny ve výřezu nebo použití nástroje pro výběr obrazu jako statického referenčního obrazu v rámci uživatelského rozhraní.
- Viewport Projector : Můžete promítat libovolnou texturu přes celou scénu, podobně jako u projektoru. Toto je pouze pro informaci, nemá vliv na barvu ani vlastnosti materiálu.
- Projektor lze aplikovat pomocí odstranění a vyblednutí zadních ploch (volitelné).
Tip na mapu prostředí (od Psmitha): Jediné, co je pro 3DCoat pro panoramatické snímky přijatelné (přes „+“ v dolní části rozbalovací nabídky „Mapa prostředí“), jsou sférické panoramatické snímky ve formátu .exr.
Postup přidání vlastních sférických panoramatických map prostředí HDR do 3DCoat (pro vyřezávání a vykreslování) je následující:
- 1) Získejte sférický panoramatický snímek (online nebo jinde) v obrazových formátech HDRI: (.exr, .hdr)
- 2) Jakmile je 3DCoat otevřen a spuštěn (například při práci v Sculpt Room) – klikněte na ikonu hned nalevo od ikony Camera v pravém horním rohu okna Viewport.
- 3) Klikněte na „+“ v dolní části sloupce miniatur a vyberte svůj sférický panoramatický snímek ve formátu .exr nebo .hdr – a počkejte, až jej 3D-Coat načte. Řekněte „OK“ v dialogovém okně 3D-Coat , které se objeví.
- 4) Upravte „Exposure“ a „Contrast“ obrázku nyní zobrazeného ve Výřezu – pomocí ikon z řady ovládacích prvků v pravé horní části Výřezu.
Navigace pomocí tabletu s perem
Navigace ve 3D výřezu je opravdu intuitivní a pohodlná při použití stylusu; ovládání a navigace myší jsou u stylusu stejné jako u výše zmíněné myši.
- Klepnutím a přetažením mimo model (v prázdném prostoru) otočíte pohled fotoaparátu.
- Klepnutím a přetažením doprava nebo doleva se stisknutým tlačítkem „Pravá myš“ (na prázdném místě) posunete zobrazení.
- Umístěte ukazatel myši na prázdné místo se stisknutým pravým tlačítkem myši a přetažením zobrazení přiblížíte.
Úpravy Brush jsou stejně intuitivní:
- Umístěte ukazatel myši na model a přetáhněte doprava nebo doleva s přidrženým tlačítkem přiřazeným k RMB, abyste změnili velikost Brush.
- Umístěte ukazatel myši na model a tažením nahoru nebo dolů se stisknutým RMB upravte Hloubku Brush.