Navigačný panel sa nachádza v pravom hornom rohu výrezu. Tento panel vám poskytuje prístup k funkciám navigácie výrezu, všetkým nastaveniam fotoaparátu a funkciám zaostrovania a nastaveniam polohy a intenzity osvetlenia výrezu.
Zľava doprava sú tieto funkcie každej ikony:
- Úprava kontrastu okolitého osvetlenia: Pre pohodlné tvarovanie je lepšie zvýšiť kontrast.
Dvojitým kliknutím prepínate medzi dvoma režimami:
- Kontrast je maximálny, prostredie uzamknuté. Je to dobré na sochárstvo.
- Kontrast je minimálny; prostredie je odomknuté. Je to dobré na vykresľovanie, maľovanie a vizuálne odhadnutie výsledku.
- Úprava intenzity svetla: Podržaním LMB nad týmto ovládacím prvkom a pohybom myši upravte intenzitu primárneho svetla.
Existuje niekoľko tipov na zlepšenie vášho zážitku zo sochárstva.
Vpravo hore je ikona kontrastu. Použite ho na zvýšenie kontrastu osvetlenia. Fyzicky správny obrázok zodpovedá kontrastu 0, ale väčší kontrast je vhodnejší na vyrezávanie.
– Na uzamknutie panorámy použite Fotoaparát→ Pozadie→ Uzamknúť prostredie. Vďaka tomu sú vyrezávané detaily oveľa lepšie viditeľné.
– Vždy, keď je to možné, používajte shadery PBR a upravte dutinu tak, aby boli detaily dobre viditeľné. Môžete použiť shadery MatCap, ale neodporúčame ich, pretože iba PBR shadery zaručujú presné vypálenie a dobré farebné maľovanie.
– Namiesto manuálneho zvyšovania kontrastu a prepínania uzamknutia panorámy môžete dvakrát kliknúť na ikonu kontrastu.
Na zobrazenie farieb modelu „TAK, AKO JE“ bez farebných svetiel, použite Zobraziť → Panoráma v odtieňoch sivej.
- Upraviť uhol svetla: Uhol svetla upravíte tak, že podržíte LMB stlačený nad týmto ovládacím prvkom a pohnete myšou.
- Rozostrenie prostredia: Ťahaním rozmažete/zostríte textúru prostredia na pozadí výrezu.
- Rotácia trackballu : Prepínanie medzi dvoma režimami rotácie – rotácia okolo zvislej osi alebo voľná rotácia.
- Otočenie fotoaparátu: Podržaním LMB a pohybom myši. Na otočenie kamery bez tohto ovládača použite ALT+LMB (alebo LMB stlačené na prázdnom mieste). Potiahnutím ľavým tlačidlom myši upravíte pohľad používateľa otáčaním hlavného fotoaparátu okolo zaostreného objektu.
- Pohyb kamery: Podržaním Alt+LMB a pohybom myši. Potiahnutím ľavým tlačidlom myši presuňte pohľad používateľa pohybom hlavného fotoaparátu doprava, doľava, nahor a nadol.
- Priblíženie fotoaparátu: Podržaním LMB a pohybom myši. Ak chcete zmeniť veľkosť scény bez tohto ovládacieho prvku, použite ALT+RMB (alebo RMB stlačené na prázdnom mieste). Potiahnutím ľavého tlačidla myši doprava alebo doľava posuniete hlavný fotoaparát bližšie alebo ďalej od zaostreného objektu.
- Zmeniť zorné pole: RMB na obnovenie predvolenej hodnoty.
- Orámovanie zobrazenia: Umiestnite scénu alebo aktuálny objekt (v miestnosti Sculpt) do stredu výrezu a prispôsobte ho tak, aby sa zmestil okolo všetkých viditeľných objektov.
- Zaostrenie na štetec: Zamerajte fotoaparát na povrch pod štetcom. Polomer kefy určí vzdialenosť k povrchu.
- Obnovenie predvolenej polohy fotoaparátu: Prepnutie na predvolené nastavenie.
- Prepnúť perspektívu/ortografickú projekciu: Môžete si vybrať medzi perspektívnym a ortografickým zobrazením.
- Mriežka: Zobraziť 3D mriežku.
- Pritiahnuť kurzor na projekciu 3D mriežky na obrazovke : Ak je viditeľných niekoľko mriežok, vyberie sa tá, ktorá je najviac otočená smerom k obrazovke. Odporúča sa použiť v ortogonálnej projekcii. Pozície a veľkosti gizmov a primitívov budú prichytené na diskrétne pozície v priestore.
- Prepnite na ortografické zobrazenie a prichyťte: na najbližšie presné zobrazenie v súlade s nastaveniami „Fotoaparát > Prichytávanie fotoaparátu“.
- Zobraziť/skryť os
- Prepnúť na celú obrazovku
- Mapa prostredia : Textúra mapy prostredia použitá na osvetlenie scény. Kliknutím na tlačidlo otvoríte mini vyskakovacie okno a vyberiete si inú mapu prostredia.
- Zobraziť/skryť referenčné obrázky Toto video ukazuje použitie referenčných obrázkov. Buď ako obrazové roviny vo výreze alebo použitie nástroja Image Picker ako statického referenčného obrazu v rámci používateľského rozhrania.
- Viewport Projector : Cez celú scénu môžete premietať akúkoľvek textúru, podobne ako na projektore. Toto je len pre informáciu, nemá to vplyv na farbu ani vlastnosti materiálu.
- Projektor je možné aplikovať pomocou odstránenia a vyblednutia zadných plôch (voliteľné).
Tip na mapu prostredia (od Psmitha): Jediná vec prijateľná pre 3DCoat pre panoramatické snímky (cez „+“ v spodnej časti rozbaľovacej ponuky „Mapa prostredia“) sú sférické panoramatické snímky vo formáte .exr.
Kroky na pridanie vlastných HDR sférických panoramatických máp prostredia do 3DCoat (na vyrezávanie a vykresľovanie) sú nasledovné:
- 1) Získajte sférický panoramatický obrázok (online alebo inde) v obrazových formátoch HDRI: (.exr, .hdr)
- 2) Keď je 3DCoat otvorený a spustený (napríklad pri práci v miestnosti Sculpt Room) – kliknite na ikonu hneď naľavo od ikony Fotoaparát v pravom hornom rohu Výrezu.
- 3) Kliknite na „+“ v spodnej časti stĺpca miniatúr a vyberte svoj sférický panoramatický obrázok, ktorý je vo formáte .exr alebo .hdr – a počkajte, kým ho načíta 3D-Coat . Povedzte „OK“ v dialógovom okne 3D-Coat , ktoré sa objaví.
- 4) Upravte „Exposure“ aj „Contrast“ obrázku, ktorý je teraz zobrazený vo výreze – pomocou ikon z radu ovládacích prvkov v pravej hornej časti výrezu.
Navigácia pomocou tabletu s perom
Navigácia v 3D výreze je skutočne intuitívna a pohodlná pri použití stylusu; ovládanie a navigácia myšou sú pre stylus rovnaké ako pre vyššie spomínanú myš.
- Klepnutím a potiahnutím mimo modelu (na prázdnom mieste) otočíte zobrazenie fotoaparátu.
- Klepnutím a potiahnutím doprava alebo doľava so stlačeným tlačidlom „Pravá myš“ (na prázdnom mieste) posúvajte zobrazenie.
- Umiestnite kurzor myši na prázdne miesto so stlačeným pravým tlačidlom myši a ťahaním priblížite zobrazenie.
Úpravy Brush sú rovnako intuitívne:
- Umiestnite kurzor myši na model a potiahnite doprava alebo doľava so stlačeným tlačidlom priradeným k RMB, čím zmeníte veľkosť Brush.
- Umiestnite kurzor myši na model a ťahaním nahor alebo nadol so stlačeným RMB upravte hĺbku Brush.