Voxely vytvářejí virtuální mřížku ve 3D prostoru a síť pak zabírá části této mřížky a tvoří její tvar. Slovo voxel pochází ze spojení pojmu pixel s objemem. Voxely s nízkým rozlišením jsou běžným uměleckým stylem ve videohrách, například Minecraft nebo Roblox.
Zatímco voxely jsou založeny na kostkách, vysoké rozlišení mřížek znamená, že hladké křivky jsou stále možné. Podobně jako u polygonálních sítí jsou ploché roviny, které mohou vytvářet hladké křivky tím, že mají vysoký počet polygonů a používají vyhlazovací skupiny.
Vzhledem k tomu, že síť v 3D Coat používá voxely, nemusíte polygony rozdělovat, což vám může poskytnout lepší výkon na některých nastaveních PC. Další výhodou je, že váš 3D objekt je pevný a není to jen skořepina jako polygonální síť. To umělcům usnadňuje některé sochařské a deformační techniky, a to jak výpočetně, tak kreativně.
Počínaje “prázdným” prostorem nebo začínat svazkem nějakého druhu jsou obě možnosti v prostředí Voxel .
Vše, co přidáte nebo odečtete, se děje tak, jak byste očekávali, když pracujete se skutečnými materiály, jako je hlína, vosk, dřevo nebo kámen.
Výjimečnější jsou ty nástroje a funkce, které vytvářejí nebo odebírají větší objem objektu, když je používáte, jako je nástroj Přesun nebo Grow.
Přesné organické a mechanické tvary lze vytvářet pomocí spline a křivek.
Výše uvedený obrázek ilustruje důležité vizuální a technické rozdíly mezi povrchovým a voxel sculpting.
Ale samozřejmě byste měli znát některá omezení této technologie; povrch nesmí být ve voxelové reprezentaci příliš tenký. Pokud chcete, aby byl povrch příliš tenký, měli byste zvýšit rozlišení scény nebo použít „režim povrchu“.
To lze provést kliknutím na ikonu V vedle konkrétní vrstvy, kterou chcete opracovat, a ta se změní na [S]. Představuje tento „režim na povrchu“.
Takže co to vlastně jsou ty voxely?
Matematicky jsou voxely číselné hodnoty [0..1] umístěné v kubické mřížce. Povrch objektu se nachází tam, kde je hodnota rovna 0,5
Jednoduše řečeno: Voxely jsou body ve 3D prostoru, které obsahují informace o objemu a barvě.
Tato jedinečná metoda vyřezávání voxelů je podobná tradičnímu vyřezávání z hlíny. Pokud potřebujete vyřezat ucho, jednoduše začněte vyřezávat ucho. Totéž platí pro ruce, nohy nebo cokoli jiného. Pokud to potřebujete, vytvarujte si to.
Co jsou voxely?
Voxely jsou v kostce 3D verzí pixelů. Pixel je reprezentován čtvercem, který má stejnou výšku a šířku – a určitou velikost.
Vzhledem k jakékoli dvourozměrné oblasti může tato oblast obsahovat pouze stanovený počet pixelů.
Voxel je nové slovo, které znamená „objemový pixel“, protože má hloubku, výšku a šířku.
Stejně jako pixely mají voxely stejnou šířku a výšku – ale také rozměr podél typicky osy „z“ – která je stejná jako vzdálenost pro jeho výšku a šířku – voxel je v podstatě krychle plovoucí v neviditelné hmotě voxely, které zabírají nekonečný objem prostoru.
Pro jakýkoli daný trojrozměrný objem může existovat pouze stanovený počet voxelů, které zabírají tento prostor.
V programu černobílé malby se „barva“ aplikuje na danou oblast tak, že libovolnému počtu neviditelných pixelů zabírajících tuto oblast přidělí hodnotu černé nebo bílé (pixel je buď „zapnutý“ nebo „vypnutý“) – čímž zdá se, že některé oblasti jsou „prázdné“, zatímco jiné části jsou namalovány jako černá barva na bílém papíře.
Ve voxelovém programu se namalovaný „objem“ aplikuje na „prázdný“ prostor tak, že se libovolnému počtu neviditelných voxelových kostek přiřadí hodnota „zapnuto“ nebo „vypnuto“, což vytváří dojem 3-rozměrného tvaru plovoucího v „prázdném“ prostor. Některé kostky jsou „zapnuty“, zatímco jiné jsou „vypnuty“ (některé představují obsazené místo a některé představují „prázdné“ místo).
Další výhodou voxelů v 3D-Coat je jejich schopnost přiřadit jim barvu a „materiál“ nebo „shader“ (což dodává další iluzi nějakého skutečného světa nebo jiné „světské“ substance).
Pro uživatele tato zkušenost simuluje práci s pevným nebo polopevným materiálem (jako je hlína nebo roztavený vosk) pomocí funkcí, které napodobují skutečné sochařské nástroje.
Téměř každý druhý 3D sochařský program je založen na polygonu, což znamená, že pracuje pouze s povrchem 3D objektů; manipulují s „kůží“, která nemá žádnou tloušťku. Ale sochařské programy založené na voxelu pracují s objemem 3D objektů a manipulují s druhem krychlového pole nebo „pevné hmoty“.
Tento přístup vám umožňuje vyřezávat bez jakýchkoli topologických omezení: umožňuje vám vytvářet složité objekty z „ničeho“ a donekonečna přidávat a odečítat objemovou „hmotnost“ a snadno do objektů děrovat otvory. Tento přístup vám dává naprostou svobodu ve vašem 3D sochařství.
S voxely můžete pracovat jako staromódní sochař ze skutečného světa na bázi hlíny. Ten, kdo nikdy nemusí přemýšlet o bezútěšných technických věcech, jako jsou polygony a topologie, a který se proto může svobodně a snadno vyjádřit.
Pokud potřebujete vyřezat ucho, paži nebo nohu, jednoduše začněte skládat hroudy digitální hlíny!
I když jsou voxely fantastické, měli byste také pochopit některá omezení této technologie. Například objekty nemohou být extrémně tenké ve voxelové formě. Pokud chcete vytvořit velmi tenký povrch, jako je látka, musíte zvýšit rozlišení voxelového objektu, abyste se vyhnuli vzhledu 3D „zubatosti“.
Pohodlnější způsob, jak pracovat s velmi tenkými vrstvami, je použít pro voxely „Surface Mode“. To lze provést kliknutím na ikonu kostky vedle vrstvy Voxel , na které chcete pracovat. Ikona [S] vám sdělí, že jste vstoupili do režimu Surface
Když dokončíte svou sochu v 3DCoat, můžete ji export přímo pro 3D tisk pomocí jejich průvodce. Díky tomu je 3DCoat vynikající volbou pro začínající 3D tiskárny.
Vzhledem k tomu, že voxely vytvářejí pevný model podobný tomu v CAD softwaru, je mnohem snazší jej převést do formátu, kterému 3D tiskárny rozumí. Je to užitečná funkce, pokud chcete vytisknout malé modely svých soch.