Voxely vytvárajú virtuálnu mriežku v 3D priestore a sieť potom zaberá časti tejto mriežky a vytvára jej tvar. Slovo voxel pochádza zo spojenia pojmu pixel s objemom. Voxely s nízkym rozlíšením sú bežným umeleckým štýlom vo videohrách, napríklad Minecraft alebo Roblox.
Zatiaľ čo voxely sú založené na kockách, vysoké rozlíšenie mriežok znamená, že hladké krivky sú stále možné. Podobne ako polygonálne siete sú ploché roviny, ktoré môžu vytvárať hladké krivky tým, že majú vysoký počet polygónov a používajú skupiny vyhladzovania.
Keďže sieť v 3D Coat používa voxely, nemusíte polygóny deliť, čo vám môže poskytnúť lepší výkon na niektorých nastaveniach PC. Ďalšou výhodou je, že váš 3D objekt je pevný a nie je to len škrupina ako polygonálna sieť. To umelcom uľahčuje niektoré techniky sochárstva a deformácie, výpočtovo aj kreatívne.
Začať s “prázdnym” priestorom alebo začať s nejakým objemom sú obe možnosti v prostredí Voxel .
Všetko, čo pridáte alebo uberiete, sa robí tak, ako by ste očakávali pri práci so skutočnými materiálmi, ako je hlina, vosk, drevo alebo kameň.
Čo je výnimočnejšie, sú tie nástroje a funkcie, ktoré vytvárajú alebo uberajú väčší objem z objektu, keď ich používate, ako napríklad nástroj Move alebo Grow.
Presné organické a mechanické tvary je možné vytvárať pomocou spline a kriviek.
Vyššie uvedený obrázok ilustruje dôležité vizuálne a technické rozdiely medzi povrchovým a voxel sculpting.
Ale samozrejme, mali by ste poznať niektoré obmedzenia tejto technológie; povrch nemôže byť príliš tenký vo voxelovom vyjadrení. Ak chcete, aby bol povrch príliš tenký, mali by ste zvýšiť rozlíšenie scény alebo použiť „režim povrchu“.
Môžete to urobiť kliknutím na ikonu V vedľa konkrétnej vrstvy, ktorej povrch by ste chceli opracovať, a zmení sa na [S]. Predstavuje tento „režim na povrchu“.
Čo sú to vlastne tieto voxely?
Matematicky sú voxely číselné hodnoty [0..1] umiestnené v kubickej sieti. Povrch objektu sa nachádza tam, kde sa hodnota rovná 0,5
Jednoducho povedané: Voxely sú body v 3D priestore, ktoré obsahujú informácie o objeme a farbe.
Táto jedinečná metóda vyrezávania voxelov je podobná tradičnému vyrezávaniu z hliny. Ak potrebujete vyrezať ucho, jednoducho začnite vyrezávať ucho. To isté platí pre ruky, nohy alebo čokoľvek iné. Ak to potrebujete, vytvarujte si to.
Čo sú to voxely?
Voxely sú v skratke 3D verzia pixelov. Pixel je reprezentovaný štvorcom, ktorý má rovnakú výšku a šírku – a špecifickú veľkosť.
Vzhľadom na akúkoľvek dvojrozmernú oblasť môže táto oblasť obsahovať iba stanovený počet pixelov.
Voxel je nové slovo, ktoré znamená „objemový pixel“, pretože má hĺbku, výšku a šírku.
Podobne ako pixely, aj voxely majú rovnakú šírku a výšku – ale majú tiež rozmer pozdĺž typicky osi „z“, ktorá je rovnaká ako vzdialenosť jeho výšky a šírky – voxel je v podstate kocka plávajúca v neviditeľnej hmote voxely, ktoré zaberajú nekonečný objem priestoru.
Pre akýkoľvek daný trojrozmerný objem môže existovať iba stanovený počet voxelov, ktoré zaberajú tento priestor.
V čiernobielom maľovacom programe sa „farba“ aplikuje na danú oblasť tak, že sa ľubovoľnému počtu neviditeľných pixelov zaberajúcich túto oblasť pridelí hodnota čiernej alebo bielej (pixel je buď „zapnutý“ alebo „vypnutý“). Zdá sa, že niektoré oblasti sú „prázdne“, zatiaľ čo iné časti sú namaľované čiernou farbou na bielom papieri.
Vo voxelovom programe sa namaľovaný „objem“ aplikuje na „prázdny“ priestor tak, že sa ľubovoľnému počtu neviditeľných voxelových kociek pridelí hodnota „zapnuté“ alebo „vypnuté“, čo vytvára dojem 3-rozmerného tvaru plávajúceho v „prázdnom“ priestore. priestor. Niektoré kocky sú „zapnuté“, zatiaľ čo iné sú „vypnuté“ (niektoré predstavujú obsadené miesto a iné predstavujú „prázdny“ priestor).
Ďalšou výhodou voxelov v 3D-Coat je ich schopnosť priradiť farbu a „materiál“ alebo „shader“ (poskytuje dodatočnú ilúziu nejakého skutočného sveta alebo inej „svetskej“ substancie).
Pre používateľa táto skúsenosť simuluje prácu s pevným alebo polotuhým materiálom (ako je hlina alebo roztavený vosk) pomocou funkcií, ktoré napodobňujú skutočné sochárske nástroje.
Takmer každý druhý 3D-sochársky program je založený na polygóne, čo znamená, že pracuje iba s povrchom 3D objektov; manipulujú s „kožou“, ktorá nemá hrúbku. Sochárske programy založené na voxeli však pracujú s objemom 3D objektov a manipulujú s druhom kubického poľa alebo „pevnej hmoty“.
Tento prístup vám umožňuje vyrezávať bez akýchkoľvek topologických obmedzení: umožňuje vám vytvárať zložité objekty z „ničoho“ a donekonečna pridávať a uberať objemovú „hmotnosť“ a ľahko do objektov dierovať. Tento prístup vám dáva úplnú slobodu vo vašom 3D sochárstve.
S voxelmi môžete pracovať ako staromódny sochár zo skutočného sveta na báze hliny. Ten, kto nikdy nemusí premýšľať o úbohých technických veciach, ako sú polygóny a topológia, a preto sa môže slobodne a ľahko vyjadrovať.
Ak potrebujete vyrezať ucho, ruku alebo nohu, jednoducho začnite skladať kúsky digitálnej hliny!
Aj keď sú voxely fantastické, mali by ste pochopiť aj niektoré obmedzenia tejto technológie. Napríklad objekty nemôžu byť extrémne tenké vo voxelovej forme. Ak chcete vytvoriť veľmi tenký povrch, napríklad látku, musíte zvýšiť rozlíšenie voxelového objektu, aby ste sa vyhli vzhľadu 3D „zubať“.
Pohodlnejším spôsobom, ako pracovať s veľmi tenkými vrstvami, je použiť pre voxely „Surface Mode“. Môžete to urobiť kliknutím na ikonu kocky vedľa vrstvy Voxel , na ktorej chcete pracovať. Ikona [S] vám oznámi, že ste vstúpili do režimu Surface
Keď dokončíte svoju sochu v 3DCoat, môžete ju export priamo pre 3D tlač pomocou ich sprievodcu. Vďaka tomu je 3DCoat vynikajúcou voľbou pre začínajúcich 3D tlačiarní.
Vďaka voxelom, ktoré vytvárajú pevný model podobný modelu v CAD softvéri, je oveľa jednoduchšie ho previesť do formátu, ktorému rozumejú 3D tlačiarne. Je to užitočná funkcia, ak chcete vytlačiť malé modely svojich sôch.