V podstate režim virtuálneho zrkadla je užitočný, pretože vám umožňuje pracovať výlučne na jednej strane vašej siete, zatiaľ čo si prezeráte virtuálny náhľad na druhej strane.
Je to nedeštruktívny spôsob práce, ktorý sa mi veľmi páči. Umožňuje tiež prichytiť okraje polygónov pozdĺž symetrickej línie pomocou „prichytenia zrkadla“, čo umožňuje rýchle a jednoduché zmeny symetrických modelov.
Nefunguje to s nástrojom ťahy. Riešením je dočasné vypnutie symetrie a odstránenie nechcených tvárí, ktoré vytvorila.
Ak nie je začiarknuté políčko Virtual Mirror Mode, potom 3D-Coat vytvorí SKUTOČNÉ polygóny na oboch stranách roviny symetrie (nie virtuálne polygóny).
To zase spôsobí, že “prichytávanie zrkadla” je neaktívne, takže je lepšie zapnúť “Režim virtuálneho zrkadla”, dokončiť prácu s retopo a potom v ponuke Retopo vybrať “Použiť symetriu na aktuálnu vrstvu”, aby ste získali skutočné polygóny na oboch stranách rovina symetrie.
Aby ste skontrolovali, či sú polygóny správne spojené pozdĺž čiary symetrie, nezabudnite potom symetriu vypnúť. V opačnom prípade virtuálne polygóny skryjú skutočné polygóny pod nimi.
Kľúčovým konceptom VMM je, že vytvára VIRTUÁLNE polygóny.
Zapnutie alebo vypnutie režimu virtuálneho zrkadla (VMM) sa od seba až tak veľmi nelíši. Je to skutočne viditeľné pri práci na stredovej okrajovej slučke, kde sa obe polovice sieťoviny zvárajú. Ak je VMM zapnuté a posuniete vrchol, snap nefunguje a to, čo vám ukazuje 3DC, je úplne odlišné od skutočnej reality.
Jedinou nevýhodou práce s VMM je, že zrkadlové prichytenie vytvára vizuálny nesúlad medzi tým, kde vidíte vrcholy spájajúce sa pozdĺž symetrickej čiary, a tým, kde sa vrcholy skutočne nachádzajú. Skutočnú polohu svojich vrcholov môžete vidieť vypnutím symetrie alebo ich môžete vidieť aj tak, že na ne umiestnite kurzor myši pomocou nástroja „Pridať/Rozdeliť“, v tomto bode sa zvýraznia a uvidíte, že často sú v skutočnosti celkom ďaleko od línie symetrie.
Čím vyššie nastavíte „cvaknutie zrkadla“, tým sa tento problém zhorší. Otočením „prichytenia zrkadla“ na nulu teda odhalíte skutočnú polohu vašich vrcholov. Treba si zapamätať, že „prichytávanie zrkadla“ je tiež virtuálne a zapeká sa až po „aplikovaní symetrie na aktuálnu vrstvu“. Keď si osvojíte tento koncept, zvyknete si naň a práca s VMM sa stane úžasnou!
Dobrým prístupom je dokončiť retopo na jednej strane modelu so zapnutým VMM, potom vypnúť symetriu a skontrolovať, či sa na opačnej strane vašej siete nenachádzajú nejaké bludné polygóny. Ak tam nejaké sú, jednoducho ich vymažte. Jediný spôsob, ako sa tam môžu zobraziť niektoré polygóny, je, ak ste VMM v určitom okamihu počas práce vypli (preto by ste ho mali nechať zapnutý po celú dobu). Keď je táto strana úplne zbavená polygónov, znova zapnite symetriu a „aplikujte symetriu na aktuálnu vrstvu“. Vďaka tomu získate obe strany na 100 percent identické.
Ak pracujem na sieti, ktorá už má polygóny na oboch stranách symetrickej čiary, vždy vymažem všetky polygóny na jednej strane, aby som sa uistil, že po zapnutí VMM nespôsobím žiadne problémy.
Upozornenie: Povolenie “režimu virtuálneho zrkadla” umožní konštrukciu geometrie na ľavej polovici, ale nezrkadlí ju na pravej polovici a nezobrazí žiadny výsledok, pretože zobrazuje zrkadlo chýbajúcej geometrie na pravej polovici.
Topológia mala „správnu“ a „nesprávnu“ stranu.
Najprv vyberte správnu vrstvu retopo .